Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Éra biologického vyhlazení: Zvířata budou masivně hynout, ukázala studie. Doplatí na to hlavně lidé

Éra biologického vyhlazení: Zvířata budou masivně hynout, ukázala studie. Doplatí na to hlavně lidé

Podle nové studie stojíme na prahu dalšího masivního vymírání živočišných druhů v dějinách Země. Někteří vědci dokonce tvrdí, že už je devastace živočichů v plném proudu a situace je vážnější, než se doposud zdálo. Důsledky navíc ohrozí i lidskou civilizaci. 

Studii, která popisuje současný stav a předjímá události z blízké budoucnosti, zveřejnil časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. Vyplývá z ní, že masivní úbytek volně žijících živočichů bude pro lidstvo zdrcující.

Podle serveru The Guardian už předchozí studie naznačily, že vymírání probíhá výrazně rychlejším tempem, než tomu bylo v minulosti. Planeta už totiž zažila celkem pět etap, během kterých proběhlo masivní ztráta živočišných druhů.  

Vědci zjistili, že v posledních dekádách zmizela ze Země až polovina zvířecích jedinců a celá jedna třetina ohrožených druhů, jejichž populace se ztenčují, není v současnosti nijak chráněná. Podobně jsou na tom suchozemští savci, ti podle studie za posledních sto let přišli až o 80 procent svého teritoria.

Podle odborníků bude mít tento trend vážné ekologické, ekonomické a sociální důsledky. Lidstvo tak nejspíš za decimování jediného doloženého života ve známém vesmíru zaplatí velmi vysokou cenu.

Všichni sice věří, že zastavení nebo alespoň znatelné zpomalení tohoto trendu bude možné, vědci jsou ale skeptičtí, podle nich vše naznačuje tomu, že útoky na biologickou rozmanitost budou v příštích dvou desetiletích, budou pro budoucnost života na planetě zcela zásadní.

Příroda včetně zvířat trpí především kvůli ničení biotopů, znečišťování, klimatickým změnám a v neposlední řadě i kvůli invazivním druhům, které likvidují původní kolonie. Primární příčinou je ale podle vědců přelidnění.

„Je potřeba, aby zaznělo výrazné varování, že naše civilizace zcela závisí na rostlinách, živočiších a nejrůznějších mikroorganismech, které zajišťují základní fungování ekosystému, například od opylování až po udržování klimatu,“ řekl serveru The Guardian spoluautor studie profesor Paul Ehrlich. Podle něj je čas na adekvátní reakci velmi omezený.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek