Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fascinující objev. Vědci po víc než 100 letech opět narazili na rybu bez obličeje

Fascinující objev. Vědci po víc než 100 letech opět narazili na rybu bez obličeje

Více než sto let trvalo, než tato zvláštní ryba opět spatřila světlo světa. Asi 40 centimetrů dlouhou rybu nyní vědecký tým vylovil z čtyřkilometrových hlubin jižně od australského města Sydney. Extrémní hloubka, v níž zvláštní živočich žije, mu naprosto zdeformoval obličej. 

„Tato malá ryba vypadá úžasně, protože její ústa jsou na spodku jejího trupu. Pokud se na ni podíváte ze strany, tak neuvidíte ani oči, nos nebo žábry. Jako by ta ryba ani neměla obličej, ale spíše dva ocasy,“ říká vedoucí expedice Tim O´Hara.

Naposledy se světu tato ryba zjevila v roce 1873, když na ni narazila posádka lodi HMS Challenger, plující na Papuu Novou Guineu.

Rybu nyní posádka vylovila v rámci své expedice, která chce probádat zatím neprozkoumaná území australských vod. Vědci každý den sbírají vzorky z až čtyřkilometrové hloubky – pomocí sběrného mechanismu připomínajícímu sáňky loví sedimenty, ale i malé živočichy žijící u dna. Narazili tak již na malé červené kraby, světélkující hvězdice nebo mořské pavouky.

„V hloubkách, odkud tvory vyzvedáváme, je taková tma, že tito živočichové často ani nepotřebují oči, nebo produkují vlastní bioluminiscenci,“ vysvětluje O´Hara. „Život v těchto hloubkách je velmi náročný – je tam značný tlak, žádné světlo, jen velmi málo potravy a velmi velká zima. Tvorové, kteří tam dokáží přežít, jsou pro nás fascinující,“ dodal vědec.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek