Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Feministkám v metru došla trpělivost. Nerozdýchaly, že muži sedí s koleny od sebe

Feministkám v metru došla trpělivost. Nerozdýchaly, že muži sedí s koleny od sebe

Madridské metro se rozhodlo zakročit proti mužům, kteří se na svých sedadlech příliš roztahují a s koleny daleko od sebe vystavují rozkroky. V návaznosti na petici nespokojených žen se dopravní podnik rozhodnul spustit kampaň, která má podobné chování prostě vymýtit. Informuje o tom na svém webu deník Guardian.

Znají to všichni – při příchodu do metra je poslední volné místo k sezení, na dvou okolních sedačkách však sedí roztahovační pánové, kteří svými koleny zabírají i značnou část prostoru volné sedačky. Fenomén je v západním světě natolik zažitý, že másvůj anglický název – Manspreading, tedy ve volném překladu „mužské roztahování“.

Přesně proti takovým situacím se nyní rozhodnul vystoupit madridský dopravní podnik, který v metru vylepí varovné samolepky a pány upozorní, že jsou kolem nich i další pasažéři.

„Informační cedulky jsou podobné jako ty, které již existují i v dalších městech a které žádají cestující, aby se vyvarovali takového sezení, které by zasahovalo do osobního prostoru ostatních a ti by se tak mohli cítit nepohodlně,“ vysvětluje kampaň dopravní podnik EMT.

Madridské metro se k opatření rozhodlo přistoupit poté, co feministické uskupení Microrrelatos Feministas uspořádalo petici, pod niž získalo přes deset tisíc podpisů. Kolena od sebe jsou podle jejích signatářů prostě zcela nežádoucí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek