Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Film vyvolal v Indii masové nepokoje. Za uříznutou hlavu režiséra nabízí politik 100 milionů

Film vyvolal v Indii masové nepokoje. Za uříznutou hlavu režiséra nabízí politik 100 milionů

Radikální hinduisté, rozhořčení novým bollywoodským filmem o hinduistické královně a muslimském vládci, se po středečním uvedení snímku do kin střetli v severní Indii s policisty a ohrožovali diváky. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Podle zpráv, které získala BBC, demonstranti zaútočili na několik kin ve státě Bihár a na majitele kina v sousedním státě Uttarpradéš. Při jednom z protestů zapálili autobus.

Název a děj filmu Padmávat vychází z eposu ze 16. století od básníka Málika Muhammada Džájasího. Ten líčí příběh muslimského vládce dillíského sultanátu Alauddína Khildžího, který oslněn krásou rádžputské hinduistické královny Padmávatí zaútočí na její království.

Radikální hinduistické skupiny tvrdí, že snímek obsahuje scénu, v níž muslimský král sní o tom, že se s hinduistickou královnou intimně sblíží. Padmávatí podle nich také tančí před cizinci a nosí oblečení, které příliš odhaluje její tělo. Režisér snímku Saňdžaj Lála Bhansálí zvěsti o "snové sekvenci" ve snímku i další kritiky odmítá.

Poté, co muslimský dobyvatel zabije manžela Padmávatí, spáchá naopak hinduistická královna společně s dalšími ženami hromadnou sebevraždu, takzvaný džauhar. Padmávatí, o níž se historikové na rozdíl od Khildžího domnívají, že je fiktivní postavou, následována stovkami žen skočí do ohně, aby unikly zajetí muslimským králem a uchránily svou čest.

Šířící se fámy o existenci romantické scény, v níž vystupuje hinduistická královna a muslimský vládce, ale stačily k tomu, aby nespokojení hinduisté vyšli do ulic.

V listopadu jeden z členů vládnoucí hinduistické nacionalistické Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího ze severoindického státu Harijána nabídl 100 milionů rupií (32 milionů Kč) tomu, kdo usekne hlavu režisérovi filmu a herečce, která vystupuje v roli královny Padmávatí. Protestní akce vedly k tomu, že uvedení snímku do kin bylo o dva měsíce odloženo.

Tento týden začalo film promítat za přísných bezpečnostních opatření 5000 kin v různých částech Indie, řada dalších ho ale odmítla uvést ze strachu před dalšími násilnostmi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek