Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firma z Emirátů plánuje přepravovat ledovce z Antarktidy do Perského zálivu. Chce získat vodu

Firma z Emirátů plánuje přepravovat ledovce z Antarktidy do Perského zálivu. Chce získat vodu

Spojené arabské emiráty plánují doplnit mizející zásoby vody. Chtějí do země „dovážet“ ledovce z Antarktidy, z nichž by poté měly vodu získat. Přemístit ledovec na tak velkou vzdálenost však ještě nikdo v historii nedokázal.

Emiráty se dlouhodobě potýkají s mizejícími rezervoáry podzemních vod. Firma z Abú Zabí nyní přišla s návrhem, jak s nedostatkem vody bojovat. Plánuje vytěžit zásoby pitné vody z ledovců v Antarktidě.

Celý projekt by se měl točit kolem přemístění ledovců z Antarktidy ke břehům 10 tisíc kilometrů vzdáleného Perského zálivu. Z jednoho ledovce by země chtěla získat až 75 miliard litrů pitné vody. To by vystačilo milionu lidí na pět let.

Přesouvání ledovců není úplně nový nápad. Například Kanaďané je pravidelně odvádí od pobřežních průmyslových plošin v případě, že hrozí kolize. Přesun na takovou vzdálenost však ještě nikdo v historii nerealizoval. Kanadské ledovce navíc bývají menší a lehčí než ty, které chce transportovat arabská firma.

 

Kanada využívá k tažený větších ledovců systém, kdy předmět táhnou dvě plavidla, mezi kterými je umístěný. Grant Bigg, profesor z Sheffield University, upozorňuje, že by v takovém případě Emiráty musely překonat několik překážek.

„Jsou tu dva hlavní problémy. Jeden je najít plavidlo, které by bylo dostatečně silné, aby ledovec utáhlo. Druhý je rozpad a roztání. Pravděpodobně by bylo možné dostat kilometr nebo dva široký ledovec do Arabského moře, ale na cestě byste z něj velice mnoho ztratili. Je možné, že by se mohl zlomit,“ upozorňuje v deníku The Guardian Bigg.

Proti jsou navíc i náklady na celou akci. Jen provoz jediného plavidla, které by ledovec táhlo, stojí 75 tisíc dolarů denně (asi 1,9 milionu korun). „Je mnohem praktičtější vzít tanker na Antarktidu a zachytit nějakou vodu z tajícího ledovce,“ praví ředitel kanadské inženýrské firmy C-Core Tony King.

Emiráty však musí nějaké řešení problémů s vodou najít. Spotřeba typického obyvatele země dosahuje 500 litrů za den, což je o 80 procent více než je světový průměr. Experti předpokládají, že zásoby podzemní vody dojdou během následujících 15 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek