Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FOTOGALERIE: 100 let od smrti hraběte Ferdinanda von Zeppelina, průkopníka vzducholodí

FOTOGALERIE: 100 let od smrti hraběte Ferdinanda von Zeppelina, průkopníka vzducholodí

Přesně 100 let uběhlo od smrti Ferdinanda von Zeppelina, kterého zná celý svět hlavně jako konstruktéra slavných vzducholodí. Připomeňte si jeho dílo ve fotogalerii. 

Ferdinand von Zeppelin se narodil v roce 1838 v německé Kostnici, a jelikož pocházel z rodiny s vojenskou tradicí, rozhodl se v ní pokračovat. Účastnil se hned několika válek, od roku 1863 působil jako pozorovatel v americké občanské válce a v prusko-rakouské válce zase vedl jízdní oddíl.

Zlomový pro něj byl pobyt za oceánem. Tam totiž absolvoval svůj první let balónem. Těsně před koncem století se rozhodl svojí vojenskou kariéru ukončit a naplno se pustil do realizace svého snu. Ve svých 61 letech začal stavět svojí první vzducholoď LZ 1.

O rok později, v roce 1900, se z Bodamského jezera vznesl do vzduchu jeho první stroj. Odstartoval tak revoluci v oboru vzduchoplavby. Přesto se Zeppelin zanedlouho ocitl ve finančních problémech, díky svým svým zaměstnancům a štědré finanční podpoře ale svůj byznys udržel nad vodou. Mohl se tak pustit do výroby celé řady vzducholodí, které obletěly doslova celý svět.

Vzducholodě se těšily největší slávě v první světové válce. Jejich výhod využívala především armáda, a to k průzkumu terénu nebo bombardování. Využití našly i v civilním letectví, v té době byly totiž mnohem dostupnější, než jakékoli dopravní letadlo.

Jejich úpadek odstartovalo množství nehod, které mělo na svědomí především špatné počasí. Lodě Zeppelin se ale jevily jako jedny z nejbezpečnějších. Jedinou výjimkou, která otřásla celým světem, byla nehoda lodi Hindenburg. Během půl minuty tehdy zemřelo 35 lidí, a obliba tohoto způsobu cestování pak začala strmě klesat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek