Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

FOTOGALERIE: 101 let od jedné z nejkrvavějších bitev první světové války. U Verdunu zemřelo 700 tisíc vojáků

FOTOGALERIE: 101 let od jedné z nejkrvavějších bitev první světové války. U Verdunu zemřelo 700 tisíc vojáků

Verdunský mlýnek na maso, to je pojmenování pro jednu z nejkrvavějších bitev první světové války, která se odehrála v severní Francii. Za 10 měsíců bojů zde zemřelo celkem 700 tisíc lidí. Uplynulo 101 let od začátku této krvavé řežby mezi Francií a Německem. Prohlédněte si historické snímky z té doby ve fotogalerii.

Němci začali 21. února Verdun ostřelovat.Němci začali 21. února Verdun ostřelovat.autor: Wikipedia
Němci využili oslabené obrany místa.Němci využili oslabené obrany místa.autor: Good Free Photos
Francouzi před bitvou část vojáků z Verdunu stáhli. To se dozvěděli němečtí špioni.Francouzi před bitvou část vojáků z Verdunu stáhli. To se dozvěděli němečtí špioni.autor: Wikipedia
Bitva začala 21. února 1916.Bitva začala 21. února 1916.autor: Flickr
U Verdunu padlo 700 tisíc vojáků.U Verdunu padlo 700 tisíc vojáků.autor: Wikipedia
Bitva začala 21. února 1916.Bitva začala 21. února 1916.autor: Flickr
Němcům se podařilo dobýt i pevnost Douaumont, což považovali Francouzi za hroznou potupu.Němcům se podařilo dobýt i pevnost Douaumont, což považovali Francouzi za hroznou potupu.autor: Wikipedia
Ranění vojáci v bitvě u Verdunu.Ranění vojáci v bitvě u Verdunu.autor: Wikipedia
U Verdunu padlo celkem na obou stranách 700 tisíc lidí.U Verdunu padlo celkem na obou stranách 700 tisíc lidí.autor: Flickr
Hřbitov padlých vojáků u Verdunu.Hřbitov padlých vojáků u Verdunu.autor: Wikipedia
Hřbitov padlých vojáků u Verdunu.Hřbitov padlých vojáků u Verdunu.autor: Public Domain Pictures
V místě jsou stále patrné krátery po granátech.V místě jsou stále patrné krátery po granátech.autor: Wikipedia
Útok Němci zahájili ráno 21. února 1916. Dobytím Verdunu chtěli zkrátit západní frontu a ušetřit tak síly. V místě byl navíc nedostatek francouzských vojáků, kteří nečekali, že by úder mohl přijít z této strany. U Verdunu Francouzům zpočátku chyběla munice i armáda. Právě to se díky špionáži Němci dozvěděli a rozhodli se udeřit na nepřítele na slabém místě.

Němci začali s dělostřeleckými útoky, které místo zahalily do neprůhledného dýmu. Dál ale postupovali velice lehkovážně, protože předpokládali, že jejich úvodní útok musel Francouzům způsobit velké ztráty. Proto je překvapila střelba z kulometů, která prý Němce doslova kosila po stovkách. V dalších bojích se oběma stranám dařilo střídavě. Němci ale dokázali dál postupovat k francouzským pozicím a dobyli i strategicky důležitou pevnost Douaumont. 

Na obou stranách umíraly v následujících týdnech tisíce vojáků. Zem prý byla plná kráterů od granátů, ve kterých leželi mrtví i několik měsíců. Situace se otočila ve chvíli, kdy v červenci začala bitva na Sommě a část německého vojska se přesunula tam.

Francouzi začali postupně dobývat zabrané území zpátky a 18. prosince 1916 už bylo opět místo v kompletním držení Francouzů. Bitva u Verdunu trvala deset měsíců a padlo v ní celkem 700 tisíc lidí. Pozůstatky po tuhých bojích jsou patrné dodnes.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek