Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Hotel s „nejhorším výhledem“. Slavný Banksy zve turisty ke kontroverzní zdi

GALERIE: Hotel s „nejhorším výhledem“. Slavný  Banksy zve turisty ke kontroverzní zdi

Slavný anglický street-artový umělec tvořící pod pseudonymem Banksy si v Betlémě přímo naproti zdi, která odděluje Izrael od palestinských území, otevřel hotel. Chce tím prý podpořit turistický ruch a napomoci dialogu mezi znepřátelenými národy. 

Zhruba 700 kilometrů dlouhá zeď lemující Západní břeh Jordánu je asi nejvýmluvnějším symbolem hlubokého rozkolu, který dlouhá léta panuje mezi Izraelci a Palestinci. Bariéru postavila izraelská strana s tím, že chce bránit své občany před násilím páchaným palestinskými radikály. Podle kritiků se ale jedná o kontroverzní gesto, které komplikuje život běžným Palestincům.

Bariéra společně s přísnými bezpečnostními opatřeními ztěžuje život i obyvatelům Betléma. Město sice leží na palestinském území, ale kontrolují ho Izraelci, jejichž bezpečnostní opatření místním znesnadňuje pohyb po městě i jeho opuštění a výrazně tlumí turistický ruch, který tvoří výraznou část příjmů městské kasy.

Přitáhnout turisty má pomoci Walled Off hotel, který v pátek přímo naproti zdi otevřel slavný anglický street-artový umělec Banksy. Necílí na zahraniční turisty, nýbrž na ty izraelské. Devět pokojů a jeden apartmán, jejichž zdi Banksy vyzdobil svými kresbami, si budou moci zamluvit snad ještě tento měsíc.

Vedle podpory turistického ruchu chce Banksy napomoci dialogu mezi Palestinci a Izraelci. Palestinským umělcům umožní vystavovat jejich výtvory v prostorách hotelu, které jsou laděny do koloniálního stylu.

Banksy navštívil Betlém poprvé před víc než 10 lety. V letech 2005 a 2007 „vyzdobil“ kresbami zeď, u níž nyní stojí jeho hotel. Mezi jeho nejznámější tamní výtvory patří dívka, která šacuje vojáka či holubice míru oděná do neprůstřelné vesty. Některé z nich místní přemalovali, ale zbytek patří mezi vyhledávaná místa.   

V roce 2014 zase Banksy protestoval proti izraelské vojenské operaci v Gaze, když se nechal propašovat na palestinské území a natočil tam video, kterým ironicky zval k návštěvě. Svůj postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu a jeho důsledkům na vztah mezi oběma národy dal výmluvně najevo i projektu Dismaland z roku 2015, v rámci něhož vedle sebe vystavil díla palestinských a izraelských umělců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek