Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Jak to vypadalo, když se dalo na Vltavě bruslit?

GALERIE: Jak to vypadalo, když se dalo na Vltavě bruslit?

Ještě v 19. století zamrzala Vltava v podstatě každoročně a přírodní kluziště lákalo tisíce lidí. Ve dvacátém století k tomu docházelo méně a méně a po stavbě Orlické přehrady nezamrzá řeka v podstatě vůbec. Výjimkou bývají slepá ramena, četné teplé zimy však Pražanům bruslařské radovánky berou i tam. Letošní zima je ale doslova ledová a bruslaři si najdou i na Vltavě zamrzlá místa. Podívejte se na galerii, jak to vypadalo dříve.

Bruslení do naší země přišlo ve středověku z Holandska, jak píše Blesk. Nejdříve bylo oblíbené na dvorech šlechticů, pak se rozšířilo i mezi běžnými lidmi. Vltava byla v minulosti pro tento účel skvělá a v zimě to naní žilo.

Stánkaři tam prodávali občerstvení a zimní radovánky lákaly tisíce Pražanů. Dokonce se tam konaly až do otevření stadionu na Štvanici krasobruslařské závody. Stadion postavený v roce 1931 ale nebyl vhodný pro rychlobruslaře, ti nadále bruslili na řece.

To už je ale minulostí. Vltava naposledy zamrzla v roce 1956. Led byl podle pamětníků tak silný, že v Braníku po zamrzlé hladině dokonce jezdilo koňské spřežení s nákladem piva na zlíchovský břeh. Dnes by led na Vltavě neunesl ani malé dítě. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek