Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Krása v jednoduchosti. Slovenský architekt se podílel na oceňované vysokohorské restauraci

GALERIE: Krása v jednoduchosti. Slovenský architekt se podílel na oceňované vysokohorské restauraci

Vysoko v jihotyrolských Dolomitech v horském středisku Val di Fiemme/Obereggen se mohou milovníci hor před drsným klimatem schovat nově v moderní restauraci, na které má svůj podíl slovenský architekt Pavol Mikolajčák.

Šestatřicetiletý rodák z Levoči na projektu vysokohorské restaurace spolupracoval s architektonickým studiem Petera Pichlera z jihotyrolského hlavního města Bolzana. Jejich úkol nebyl snadný, ale spolužáci z univerzity ve Vídni se jej dokázali zhostit na výbornou.

Dolomity spadají pod ochranu Světového kulturního dědictví UNESCO a místní pečlivě dbají na to, aby realizované stavby do velkolepé okolní scenérie zapadly. To se projektu vysokohorské chaty s restaurací Oberholz povedlo, se stavbou už Mikolajčák a Pichler vyhráli první cenu na architektonické soutěži.

Pohledem z vrchu připomíná stavba padlý kmen stromu s třemi větvemi, který leží na úbočí kopce. Zdola jsou na srázu vidět tři prosté domky. Chata Oberholz se snaží splynout se štíty velehor a to se jí i daří.

Venku mohou návštěvníci posedět na prostorné slunné terase, uvnitř si přijdou na své sportovci i elegáni. U vysokých oken na dřevěných židlích pod dřevěnou žebrovou klenbou se otevírají uchvacující výhledy na Dolomity, o kus dál lze posedět v pohodlných polstrovaných křesílkách a vychutnat si kulinářský zážitek ve dvou tisících nad mořem.