Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Morbidní hit viktoriánské doby. Fotografie mrtvých příbuzných

GALERIE: Morbidní hit viktoriánské doby. Fotografie mrtvých příbuzných

Za vlády anglické královny Viktorie se začala rozmáhat popularita fotografie, která byla vynalezena jen pár let před nástupem panovnice na trůn. Nesmírnou oblibu si získalo poněkud morbidní pojetí snímků – lidé si na památku nechávali fotit své zesnulé blízké…

Roku 1822 spatřila světlo světa první známá fotografie, odhlédneme-li od dřívějších pokusů o zachycení obrazu pomocí principu camera obscura, které ale neposkytovaly příliš velkou kvalitu. O patnáct let později na anglický trůn usedla legendární královna Viktorie a právě za její epochy si fotografie vydobyla patřičný věhlas.

Mít nějaký ten snímek své rodiny se stávalo velkou módou nejen mezi nejvyššími vrstvami, ale rovněž v rámci rychle rostoucí střední třídy. Jako každá novinka ale i fotografie ve svých prvopočátcích stála pěkný balík, což pro mnohé znamenalo, že na vytoužený snímek museli dlouho šetřit.

Smrt v rodině pro řadu lidí byla právě tím případem, kdy neváhat a složit se na snímky zesnulých blízkých. Hmatatelná vzpomínka jim vydržela a tišila žal nad ztrátou milované bytosti. Kvůli zmiňovaným vysokým nákladům na pořízení snímků byly ty posmrtné často jedinými fotografiemi, které rodina vlastnila.

Mrtvá těla se fotografovala různými způsoby. Někdy byla na smrtelném loži, jindy v rakvi obklopena pečlivě naaranžovanou květinovou výzdobou. Jiné rodiny nebožtíky aranžovaly na židle či za stůl, jako by byli stále živí.

Jakkoliv dnes působí podobná praxe možná nepatřičně, ve své době se jednalo o chloubu rodiny, pokud snímek takového typu vlastnila. Posmrtné fotografie představovaly luxus, za kterým byla skryta velká dávka odříkání. Bezpochyby ale tato tradice přispěla k tomu, že je viktoriánská epocha často vnímána jako morbidní a dekadentní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek