Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Ohromující nové snímky Jupiteru. Sonda Juno odhaluje tajemství krále planet

GALERIE: Ohromující nové snímky Jupiteru. Sonda Juno odhaluje tajemství krále planet

Největší planeta sluneční soustavy fascinovala lidstvo odjakživa, a tak není náhodou, že se její pojmenování shoduje se jménem nejvyššího z římských božstev. Pro velkou vzdálenost od Země není snadné Jupiter zkoumat, sonda NASA Juno ale posunula hranice poznání zase o něco dále.

Cesta k páté planetě sluneční soustavy, jíž je plynný obr Jupiter, zabrala sondě Juno pět let včetně času nutného k tomu, aby se usadila na oběžné dráze kosmického tělesa. Překonat přitom musela více než 724 milionů kilometrů, které zemi od Jupiteru dělí.

V rámci svého současného pobytu na oběžné dráze ohromné planety stačila sonda, jejíž pořizovací cena překročila v přepočtu 25 miliard korun, pořídit poprvé snímky pólů, zaznamenala tajuplný jev připomínající polární záři a zabrala rovněž podivné formace mraků.

Okolo Jupiteru obíhá Juno po elipse, kdy se k planetě bleskově přiblíží, aby vzápětí její atmosféru na téměř dva měsíce opustila. Důvodem je silná radiace, která by mohla svým působením narušit či zcela zničit citlivé systémy sondy. Podívejte se na zajímavé snímky v galerii pod článkem.