Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Perly planety Země před zánikem. Podívejte se na 8 ohrožených kulturních památek

GALERIE: Perly planety Země před zánikem. Podívejte se na 8 ohrožených kulturních památek

Obdivují je lidé z celé planety. Na svoji krásu a zajímavost lákají množství turistů. Populární místa po celé planetě však čelí velkému množství nebezpečí. Některá se dostala dokonce na zvláštní seznam ohroženého dědictví organizace UNESCO. Následující osmičku z nich byste měli navštívit dříve, než z povrchu Země zmizí.

Národní park Everglades (USA)

Floridský národní park s nádhernými rostlinami přitahuje lidi hlavně volně žijícími aligátory. Ti se tu pohybují běžně mezi lidmi. Do budoucna však nemusí. Park ohrožuje především stoupající hladina moře.

Belizský bariérový útes (Belize)

Potápěči ho milují. Právě tady se mohou své aktivitě věnovat, jak je jim libo. Brzy ale možná bude po všem. Od roku 2009 je Belizský bariérový útes na seznamu ohrožených míst. Hlavně kvůli znečištěné vodě způsobené masivním rybolovem.

Archeologická zóna Chan Chan (Peru)

Před španělskou kolonizací tu žili lidé z kmene Chimu. Návštěvníci zde mohou najít pozůstatky systému zavlažovacích kanálů nebo architektonické památky. Ovšem jen do té doby, než eroze místo zničí. Kvůli klimatickým změnám a častějším výkyvům počasí pracuje velice rychle.

Biosferická rezervace Río Plátano (Honduras)

Domov velkého množství zajímavých živočichů i rostlin, ale hlavně místo, kterému se říká poslední plíce střední Ameriky. Kvůli masivnímu odlesňování o tento přídomek však může přijít. Další nebezpečí představuje rozšiřování zemědělství a chov dobytka.

Potosí (Bolívie)

Město založené v roce 1545 španělskými kolonizátory. Naleznete tu nádherné propojení koloniálních staveb s původní barokní architekturou. Pokračující nekontrolovaná těžba v hoře Cerro Rico ale místu nesvědčí a ohrožuje jeho existenci.

Ledkové doly Humberstone a Santa Laura (Chile)

V 19. století se sem sjížděli dělníci nejen z Chile, ale také z Peru a Bolívie. Těžili tu ledek ve dvou stovkách ledkových dolů. Největším nebezpečím pro komplex je extrémně křehká konstrukce budov, které navíc poškodilo zemětřesení v roce 2014.

Portobelo a San Lorenzo (Panama)

Pevnosti na pobřeží karibského státu dokládají vojenskou architekturu španělských kolonizátorů. Původně chránily lodě naložené stříbrem, které pluly z amerického kontinentu do Evropy. Jejich bezprizorní vývoj ale teď 400 let starým stavbám neprospívá.

Coro (Venezuela)

Město Coro založili v roce 1527 Španělé. Přístav dodnes nese prvky španělské a nizozemské kultury. Je to jediné místo, které ukazuje mísení evropských a domorodých kultur. Silné deště však místní budovy poškozuje a nepomáhá ani laxní přístup venezuelské vlády.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek