Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Před 80 lety nacisté postavili luxusní loď. Skončilo to největší námořní katastrofou v historii

GALERIE: Před 80 lety nacisté postavili luxusní loď. Skončilo to největší námořní katastrofou v historii

Luxusní loď Wilhelm Gustloff, která vznikla pod záštitou nacistické organizace Kraft durch Freude, poprvé spustili na moře v květnu roku 1937. V té době ale nikdo netušil, že o několik let později se rekreační loď stane hrobem pro více než 9 tisíc lidí a její ztroskotání vstoupí do dějin jako největší námořní katastrofa všech dob.

Loď Wilhelm Gustloff sice několik let sloužila německým elitám jako rekreační objet, během války se ale toto luxusní plavidlo stalo útočištěm především pro vojáky. Armáda loď nejdříve využívala pro převoz vojsk, posléze sloužila také jako lazaret nebo plovoucí kasárna.

V roce 1945 dostala další úkol, měla převést vojsko a pruské uprchlíky včetně žen a dětí z polské Gdyně do německého Kielu. Po cestě je ale překvapila sovětská ponorka, která k lodi vyslala několik torpéd. Tři zásahy byly úspěšné a krátce po deváté hodině večerní už šel Wilhelm Gustloff ke dnu.

Někteří lidé zemřeli při torpédování, jiní se utopili mezi uzavřenými přepážkami lodi, ostatní se pokusili přežít v ledové vodě, která 30. ledna neměla více než 4 °C. Posádce se podařilo bez problémů vypravit pouze jeden záchranný člun, na něm se zachránili všichni čtyři přítomní kapitáni a několik dalších mužů. 

Záchranné lodě, které Gustloffovi přijeli na pomoc, z vody vytáhly ještě několik stovek cestujících. Další tisíce se ale zachránit nepodařilo. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek