Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Předobraz eskalátorů slaví 125 let. Podívejte se, co díky němu vzniklo

GALERIE: Předobraz eskalátorů slaví 125 let. Podívejte se, co díky němu vzniklo

Pohodlně jezdit na eskalátorech dnes můžeme díky vynálezu, který si před 125 lety nechal patentovat americký technik Jesse Reno. Od té doby se tato technická vymoženost dočkala nejednoho vylepšení. Ve fotogalerii najdete ty nejzvláštnější eskalátory, na kterých se můžete projet.

„Pohyblivé schody“, vlastně spíš jezdící rampa, ještě nesloužily jako dopravní prostředek, ale jako zábavná atrakce na newyorském Coney Islandu. Jednalo se o běžící pás o sklonu 25 stupňů.

Eskalátor v dnešní podobě sestrojil o pět let později jiný Američan, Charles Seeberger. Jméno sestavil z amerického výrazu pro výtah (elevator) a latinského slova pro schodiště (scala). Na světové výstavě v Paříži dostal nový dopravní prostředek vyrobený ze dřeva první cenu.

Reno i Seeberger nakonec prodali své patenty Otisově výtahové společnosti. Ta je dnes největším výrobcem vertikálních výtahových a eskalátorových systémů.

Vůbec první patent na pohyblivé schody si dal zaregistrovat v roce 1859 Nathan Ames z Massachusetts. Měly být poháněny párou, nikdy ale nebyly zkonstruovány.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek