Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Smradlavý sníh a princ z Moravy. 10 největších tajemství pohádky Tři oříšky pro Popelku

GALERIE: Smradlavý sníh a princ z Moravy. 10 největších tajemství pohádky Tři oříšky pro Popelku

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? Vánoční šlágr z filmu Tři oříšky pro Popelku si každoročně na Vánoce vyslechnou statisíce Čechů. Pohádka, která se stala už nedílnou součástí svátků, má i po 44 letech od svého vzniku zaryté fanoušky, kteří si ji nikdy nenechají ujít. Drama nešťastné dívky, která se zalíbila princi, je oblíbené v desítkách evropských i asijských zemí. Ne každý ale ví, že při natáčení to kvůli umělému sněhu silně smrdělo rybinou a že Popelku měl původně hrát někdo jiný. Toto jsou nejzajímavější tajemství z natáčení filmu režiséra Václava Vorlíčka.

Popelku měla hrát Preissová

Mladé Libušce Šafránkové otevřela role Popelky cestu k hvězdné kariéře. Původně měla ale hlavní roli hrát jiná herečka. Jana Preissová, známá například jako maminka z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, ale musela účinkování odmítnout, protože v té době byla už v pokročilém stupni těhotenství.

Zlá sestra Dora čekala miminko

Očekávání potomka ale naopak nijak nepřekáželo představitelce zlé nevlastní sestry Dory Daně Hlaváčové. Ta byla v době natáčení v 6. měsíci a musela rostoucí bříško maskovat také volnými šaty. Hlaváčová si zahrála i v další adaptaci známé pohádky. Zlou sestru hrála i v černobílé inscenaci Popelka z roku 1969, kde hlavní roli ztvárnila Eva Hrušková a prince Jiří Štědroň.

Trávníčka museli předabovat

O roli prince byl velký boj. Konkurzů se zúčastnily stovky herců, režisér Vorlíček si ale vybral 23letého Pavla Trávníčka. Rodák z Moravy měl ale tehdy ještě tak silný přízvuk, že ho museli nechat předabovat. Hlas mu dal herec Petr Svojtka, který se o tři roky později sešel s Libuší Šafránkovou i její sestrou Miroslavou v pohádce Malá mořská víla, kde hrál prince.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Popelčin střevíček existoval ve třech velikostech

Slavný Popelčin střevíček byl vyrobený ve třech verzích, aby při každém okamžiku dobře vynikl na obrazovce. Ten, který má princ při hledání v ruce, a ten, který nakonec Popelka znovu nazuje, tak byly rozdílné.

Sníh smrděl rybinou

Pohádka patří už neoddělitelně k vánočním svátkům. Původně se ale měla točit v létě v koprodukci s východoněmeckou televizí. Německá společnost DEFA ale přišla s tím, že na prosinec a leden může k práci na filmu uvolnit několik stovek lidí. Celý scénář se proto předělal tak, aby se příběh mohl odehrávat v zimě. Kvůli nedostatku sněhu ale musel exteriéry zasypat umělý sníh, který vyráběly v rybí konzervárně z kostí. Herci i po několika desetiletích vzpomínají, že silně zapáchal.

Libíček usnul v záběru

Díky zimní verzi vznikla dodatečně i postava preceptora, které se zhostil Jan Libíček. Ve filmu nosí kožich, který byl údajně velice těžký a Libíčka natáčení velmi zmáhalo. Při jedné scéně v tanečním sále prý usnul na židli a některé záběry pak kvůli němu museli vystříhat.

Kůň Jurášek měl kvůli slintavce dubléra v Německu

Ve filmu se objevuje i množství zvířat. Kůň Jurášek, na kterém Popelka jezdí, měl dokonce dva dubléry. V pohádce se tak objevují tři koně – dva čeští a jeden německý. Tehdy totiž propukla epidemie slintavky a kulhavky a zvířata se přes hranice nesměla převážet.

Vorlíček šťouchal do sovy slámou

Důležitá je také sova Rozárka, která Popelce mrkáním radí, aby rozlouskla oříšek s šaty. Ptáka si vypůjčili filmaři z berlínské zoo. Aby dokázal přivírat oči na povel, šťouchal ho prý sám režisér Vorlíček zezadu stéblem slámy.

V Německu se natáčel ples, v Československu lov

Natáčet se začalo v prosinci 1972 v Německu. Jako první se dělaly scény v tanečním sále a se sovou Rozárkou. V lednu 1973 filmaři natočili okolí zámku Moritzburg. Druhá polovina filmu se pak natáčela v Československu, například lovecké scény, nebo záběry ze statku, kde žila Popelka.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Na pohádku se dívají i na Filipínách

Pohádka má mnoho fanoušků po celém světě. Pravidelně ji vysílají v Německu, Rakousku, Španělsku, na Filipínách i ve Spojených arabských emirátech. Zvyklí jsou na ni i diváci z Norska. Když ji o jedněch Vánocích televize do programu nezařadila, rozčílení diváci přišli protestovat před sídlo stanice.

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek