Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Tajná nacistická vojenská základna v Arktidě. Tohle místo vědci marně hledali 70 let

GALERIE: Tajná nacistická vojenská základna v Arktidě. Tohle místo vědci marně hledali 70 let

Během druhé světové války vybudovali nacisté na jednom z ostrovů v Arktidě tajnou vojenskou základnu, kterou využívali jako meteorologickou stanici. O její existenci se dlouho pouze spekulovalo, důkazy našli ruští vědci teprve loni. Podívejte se do galerie, co všechno na místě objevili.

Základnu vybudovali nacisté v roce 1942 na ostrově Alexandřina země, jedné z nejzápadnějších částí souostroví Země Františka Josefa v Severním ledovém oceánu, asi tisíc kilometrů od severního pólu.

Primárně se využívala jako meteorologická stanice. Německé armádě posílala informace o počasí, které byly důležité pro přesun jednotek na východní frontě. Protože se ale pro ni používalo kódové označení „Schatzgräber“ neboli Lovec pokladů, mohla mít základna ještě další účel – hledání starodávných artefaktů, kterému nacisté neváhali věnovat spoustu času i úsilí.

Konce války se posádka základny nedočkala. Nacisté ji opustili v roce 1944, když se mužstvo otrávilo syrovým masem ledního medvěda a Berlín je musel evakuovat.

O existenci základny se dlouho pouze spekulovalo. Důkazy přinesli loni po dvaasedmdesáti letech ruští vědci, kteří během jedné ze svých expedic na ostrově, který je součástí Ruské federace, objevili pozůstatky nacistické stanice. Na místě zůstalo několik stovek více či méně zachovalých připomínek druhé světové války.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek