Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Vlivný časopis zařadil Pražský hrad mezi 10 nejúchvatnějších hradů a zámků

GALERIE: Vlivný časopis zařadil Pražský hrad mezi 10 nejúchvatnějších hradů a zámků

V Evropě stojí celá řada dechberoucích hradů a zámků, které potěší oko každého návštěvníka. Vlivný magazín National Geographic se rozhodl mezi těmito středověkými stavbami vybrat deset nejkrásnějších a v obrovské konkurenci obstál i Pražský hrad. Výběr potěší i sousední Slovensko, které se může pyšnit krásou hradu Bojnice. Jaké další hrady se na cestách po Evropě vyplatí navštívit, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Zámek Neuschwanstein, Německo

Mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Německu patří hrad Neuschwanstein, který inspirovat i Walta Disneyho k vytvoření hrad Šípkové Růženky, který najdete v Disneylandu. Přestože vzhledem připomíná středověký hrad, jedná se o zámek postavený Ludvíkem II. Bavorským.

Zámek Neuschwanstein, NěmeckoZámek Neuschwanstein, Německoautor: shutterstock.com

Bran, Rumunsko

Gotický hrad Bran z 13. století se nachází v Rumunsku na historické hranici Valašska a Transylvánie. Irskému spisovateli Bramu Stokerovi sloužil jako inspirace k vylíčení Draculova hradu.

Hrad Bran v RumunskuHrad Bran v Rumunskuautor: Profimedia.cz

Zámek Chambord, Francie

Renesanční zámek Chambord bere lidem dech už od poloviny 16. století, kdy ho nechal vystavět František I. Patří mezi největší zámky ve Francii. Veřejnosti je otevřeno sto z celkových 440 místností.

Zámek Chambord, FrancieZámek Chambord, Francieautor: Shutterstock.com

Pražský hrad, Česká republika

Jak National Geographic připomíná, Pražský hrad stojící na vrchu Opyš v centru Prahy je jedním z největších hradních komplexů na světě. Autory žebříčku zaujala především katedrála sv. Víta, které sloužilo jako místo korunovací českých králů.

Pražský hradPražský hradautor: Martin Přibyl

Bojnický zámek, Slovensko

Zámek Bojnice, který začal vznikat ve 12. století jako dřevěná pevnost, patří mezi nejnavštěvovanější památky na Slovensku. Dnes se zde pořádají oblíbené prohlídky při svíčkách nebo každoroční Mezinárodní festival duchů a strašidel.

Bojnický zámek, SlovenskoBojnický zámek, Slovenskoautor: Shutterstock.com

Budínský hrad, Maďarsko

Návštěvníci Budapešti by si rozhodně neměli nechat ujít prohlídku Budínského hradu, který sloužil jako sídlo uherských králů. Hrad, který ve 13. století nechal vystavět král Béla IV., v současnosti patří mezi nejnavštěvovanější místa v Maďarsku.

Budínský hrad, MaďarskoBudínský hrad, Maďarskoautor: Shutterstock.com

Palácio da Pena, Portugalsko

Palácio da Pena patří mezi sedm divů Portugalska. Červeno-žlutý palác shlíží ze 450 metrů na město Sintra. Není divu, že ho otec pohádek Hans Christian Andersen označil za „nejkrásnější místo v Portugalsku“.

Palácio da Pena, PortugalskoPalácio da Pena, Portugalskoautor: Shutterstock.com

Zámek Moszna, Polsko

Zámek Moszna byl vystavěn v barokním stylu v 17. století, později se však přidaly neogotické a neorenesanční znaky. Po druhé světové válce zde sloužil jako sídlo ruské armády. Dnes je populárním místem pro koncerty a pikniky.

Zámek Moszna, PolskoZámek Moszna, Polskoautor: Shutterstock.com

Leeds, Velká Británie

Hrad Leeds je středověký vodní hrad ležící na dvou ostrovech uprostřed jezera a vysoce navštěvovanou památkou Velké Británie. Dnes slouží jako oblíbené místo pro kulturní akce.

Leeds, Velká BritánieLeeds, Velká Británieautor: Shutterstock.com

Pevnost Segovia, Španělsko

Středověká pevnost Segovia sloužila jako královský palác, státní vězení, vojenská akademie. V hollywoodském filmu Camelot z roku 1967 se Segovia stala domovem sira Lancelota.

Pevnost Segovia, ŠpanělskoPevnost Segovia, Španělskoautor: Shutterstock.com