Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Globální data jako Otesánek. Odvětví komunikací může během pár let „žrát“ až pětinu globální energie

Globální data jako Otesánek. Odvětví komunikací může během pár let „žrát“ až pětinu globální energie

Spotřeba elektrické energie v informačním a komunikačním odvětví (ICT) bude v příštích letech prudce růst a v roce 2025 může dosáhnout až pětiny globální spotřeby energie, tvrdí nová studie. Motorem energetické poptávky je masivní nárůst přenášených dat: rostoucí obliba streamovaných služeb, rozmach internetu věcí i například samořiditelných automobilů. Všechny tyto služby využívají datová úložiště, jejichž spotřeba v posledních letech masivně roste. A s vyšší spotřebou energie se zvyšují i emise, které ICT sektor produkuje.

Rozmach, jaký v posledních letech zažívá ICT sektor, je bezprecedentní. Více streamované hudby a videa, online komunikace, cloudových úložišť, internetu věcí ale i nových účastníků této digitální revoluce ze zemí třetího světa znamená jediné – masivní expanzi datových úložišť a tím pádem i více spotřebovávané energie. Mnohem více energie. Experti odhadují, že pokud se sektor bude vyvíjet současným tempem, tak bude do roku 2025 spotřebovávat pětinu globální elektrické energie.

„Situace je naprosto alarmující, čeká nás doslova tsunami dat,“ tvrdí pro server Guardian Andrae, zaměstnanec čínské technologické společnosti Huawei. „Cokoliv, co může být digitalizované, také digitalizované je. Je to jako bouře – přichází technologie 5G, provoz IP protokolu je ohromný a všechny automobily, roboti, stroje a umělá inteligence podléhají digitalizaci - tím pádem produkují mraky dat, která jsou ukládána v datových centrech,“ tvrdí Andrae.

Podle odhadu firmy Gartner je nyní na světě 8.4 miliardy navzájem propojených zařízení, za tři roky to již bude 20.4 miliardy zařízení. „Do toho očekáváme miliardu nových uživatelů internetu – oproti 3.1 miliardě uživatelů v roce 2015 jich podle našich odhadů bude v roce 2020 4.1 miliardy,“ dodává technologická firma Cisco.

I proto nyní takřka všichni velcí hráči ICT byznysu – od Applu přes Amazon po Google a Facebook – staví po světě vlastní datová centra, která data jejich aplikací spravují. „Vidíme rozmach těchto center ve všech regionech. Trend začal v USA, nyní je standardem v Evropě. A Asie v tomto ohledu také nastupuje,“ komentuje současnou situaci Mitual Patel, šéf EMEA regionu (Evropy, Středního východu a Afriky) investiční firmy CBRE. „Objem dat, který je v těchto centrech zpracováván, bezprecedentně roste,“ dodává výzkumník Peter Corcoran z glasgowské univerzity.

Poptávka center po elektrické energii z těchto datových center je přitom jen jednou částí problému. Spolu s ní totiž rovněž porostou emise, které bude ICT byznys produkovat. Podle nové americké studie, která bude zveřejněna později během prosince, bude toto odvětví zodpovědné za 3.5 procenta globálních emisí v roce 2020 a za 14 procent emisí v roce 2040.

Přestože se společnosti provozující datová centra zavazují využívat při jejich napájení i obnovitelnou elektrickou energii, aktuálně je takto pokrýváno asi jen 20 procent spotřeby center. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek