Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Globální oteplování zhoršuje spánek, tvrdí studie Harvardu. Nebezpečí hrozí i těm, kdo dobře spí

Globální oteplování zhoršuje spánek, tvrdí studie Harvardu. Nebezpečí hrozí i těm, kdo dobře spí

Nemůžete v noci spát? Dost možná za to může globální oteplování. Týmu vědců vedenému Nickem Obradovichem se podařilo dokázat vztah mezi špatným spánkem a vysokou okolní teplotou. V bezpečí přitom nejsou ani ti, kdo nyní spí bez problémů. „Globální oteplování může situaci zhoršit i pro ně,“ říká Obradovich ve své studii. 

Studie vycházela ze vzorku dat 765 tisíc Američanů, kteří odpovídali na otázky ohledně kvality spánku v letech 2002 až 2011. Vědci poté spojili tato data s hlášením teplot tamních meteorologických stanic a nalezli spojitost mezi vysokou okolní teplotou a mírou nevyspanosti. Následně do rovnice zakomponovali fenomén globálního oteplování aby věděli, co lidstvo v příštích sto letech čeká.

Podle studie znamená zvýšení noční teploty o jeden stupeň Celsia tři noci nedostatečného spánku na sto obyvatel za měsíc navíc. „V průměru očekáváme, že klimatická změna může způsobit šest dalších nedostatečných nocí na sto obyvatel za měsíc v roce 2050 a 14 nocí na sto obyvatel za měsíc v roce 2099,“ uvádí studie. Nejvíce jsou podle studie ohrožení lidé starší než 65 let a ti, kteří vydělávají méně, než 50 tisíc dolarů ročně.

„Když lidé spí špatně, tak jsou náchylnější k tomu dělat opravdu velké kognitivní chyby, ať již jde o špatná rozhodnutí v práci či třeba v dopravním provozu,“ varuje pro agenturu Bloomberg Solomon Hsiang, vědec, který se zabývá studiem vlivu klimatických změn na lidské chování. „Mladí lidé se při nedostatku spánku například špatně učí a chronická nespavost nejen je vede k dalším zdravotním problémům. Spánek naše každodenní životy ovlivňuje do té míry, že nechat globální oteplování, aby nám způsobovalo více bezesných nocí je reálnou hrozbou, se kterou se musíme vypořádat,“ doplňuje Hsiang.

Je však možné, že žádné globální oteplování nakonec ani neexistuje. Mezi skeptiky tohoto fenoménu patří například americký prezident Donald Trump, který místo snah o trvale udržitelný rozvoj sází především na ekonomické jistoty a zvyšování teplot důsledkem lidské činnosti popírá. „Konstrukt globálního oteplování vymysleli Číňané proto, aby zneefetivněli americkou ekonomiku,“ uvedl Trump na sociální síti Twitter.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek