Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackeři schovávají viry už i do titulků pro vaše oblíbené filmy. V ohrožení jsou stamiliony lidí

Hackeři schovávají viry už i do titulků pro vaše oblíbené filmy. V ohrožení jsou stamiliony lidí

Hackeři našli novou cestu, jak šířit počítačové viry. Společnost Check Point zaměřující se na kyberbezpečnost varuje, že škodlivý software útočníci schovávají už i do souborů s filmovými titulky na online úložištích. V ohrožení může být až 200 milionů uživatelů.

Jednou z mnoha výhod, které titulky pro hackery představují, je jejich fragmentace. „Dodavatelé využívají více než 25 různých formátů titulků. Všechny mají jedinečné funkce a schopnosti,“ cituje Newsweek Omriho Herscoviciho z výzkumného týmu firmy Check Point.

Podle Hersoviciho mohou prostřednictvím souborů s titulky útočníci napadnout miliony počítačů a získat přístup k uživatelským datům. Check Point odhaduje, že by se riziko mohlo týkat až 200 milionů uživatelů používajících různé videopřehrávače typu VLC nebo Popcorn-Time nebo Kodi.

Lidé si přitom virus stáhnou nevědomky. Virtuální úložiště sice umožňují uživatelům stahované soubory hodnotit, rating ale není spolehlivým ukazatelem bezpečnosti. Hackeři ho dokáží snadno zmanipulovat. Po stažení, které uživatel sotva zpozoruje, stačí, aby přehrávač soubor automaticky načetl, a vir se dostane do počítače.

Krátké jsou na takový útok často i antivirové programy. Ty považují titulky za neškodný textový soubor. „Program je testuje, aniž by se snažil posoudit jejich skutečnou povahu. Miliony uživatelů se tak vystavují riziku,“ dodávají výzkumníci Check Pointu.

Cíle útočníků jsou různé. Někteří mohou chtít ukrást citlivé informace, jiní se spokojí s instalací ransomwaru, který počítač zašifruje a po majiteli považuje „výkupné“ za jeho odemčení. Takový problém nedávno potrápil mnoho světových firem. Zasáhl například britský zdravotní systém NHS, ale i uživatele v Česku.

Ačkoli je obrana proti virům složitá, něco dělat přeci jen lze. Bezpečnostní analytici Check Pointu doporučují minimalizovat riziko alespoň pravidelnou aktualizací multimediálních přehrávačů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek