Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackerům v Singapuru končí zlaté časy. Vláda je chce „cejchovat“

Hackerům v Singapuru končí zlaté časy. Vláda je chce „cejchovat“

Hackerům v ostrovním státě Singapur začínají krušné časy. Podle nejnovějšího návrhu zákona je totiž čeká povinná registrace. Ty, které policie nachytá, jak se nabourávají do cizích systémů bez potřebného povolení, nemine mastná pokuta a až dva roky za mřížemi. 

Tento návrh nařízení míří především na hackery, kteří jako freelanceři testují pro různé společnosti jejich bezpečnostní software. Pro mnohé banky či telekomunikační firmy se jedná o standardní proceduru jak zvýšit zabezpečení svých systémů. To je zvlášť aktuální v době, kdy na počítače světových firem pravidelně útočí různé ransomware viry – v poslední době například Wannacry či Petja.

Pokud bude nějaký singapurský hacker nachytán, jak testuje systémy bez patřičné licence, budou mu hrozit dva roky za mřížemi a pokuta až 825 tisíc korun.

Návrh zákona je nyní v připomínkovém řízení a kromě registrací pro hackery počítá i s dalšími proaktivními opatřeními, která by měla zemi pomoci v případě masivního kybernetického útoku. Počítá například s důslednější ochranou základních služeb jako je energetika, doprava, zdravotnictví či telekomunikace, harmonizací standardů pro soukromou i veřejnou sféru či s pravidelnými audity ohledně zranitelnosti systémů a hlášením problémů.

Singapurský kybernetický sektor je Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) hodnocený jako světově nejbezpečnější, navržené změny by k jeho neproniknutelnosti měly ještě přispět. Na dalších příčkách bezpečnosti kybernetického prostoru se umístily USA, Malajsie, Omán a Estonsko. Česká republika je na 35. místě, těsně před Rwandou.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek