Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Harry Potter očaroval svět. Podívejte se, kolik si série knih a filmů za 20 let vydělala

Harry Potter očaroval svět. Podívejte se, kolik si série knih a filmů za 20 let vydělala

Fenomén Harry Potter se za 20 let své existence přehnal literárním i filmovým světem jako uragán a zboural kdejaký rekord v prodejnosti i v návštěvnosti. Fantasy knihy o mladém čaroději z pera britské autorky Joanne Kathleen Rowlingové měly ohromný úspěch a vznikly podle nich filmy a počítačové hry. Vůbec první díl, který zprvu řada nakladatelů odmítla, vyšel v nakladatelství Bloomsbury 26. června 1997.

A následovalo deset let s Potterem. Do roku 2007 vyšlo celkem sedm dílů série a po celém světě se jich prodalo přes 450 milionů výtisků. Harry Potter se tak stal nejlépe prodávanou románovou sérií všech dob. Knihy vyšly v 79 jazycích.

Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala Rowlingová během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. V cílové stanici prý měla již vymyšlenou většinu postav i základní děj. První díl ságy s oblibou psala v jedné z edinburských kaváren.

Rukopis prvního dílu ságy s názvem Harry Potter a Kámen mudrců dokončila v roce 1995 a údajně až dvanáct nakladatelských domů ji odmítlo.

Kniha nakonec vyšla v roce 1997, další tři díly (Harry Potter a tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár) následovaly vždy po roce. Pátá kniha Harry Potter a Fénixův řád se objevila s tříletým zpožděním v roce 2003, šestý titul Harry Potter a Princ dvojí krve v roce 2005 a Harry Potter a Relikvie smrti o další dva roky později.

Rowlingová získala podle časopisu Forbes za vydání těchto knih o Potterovi téměř miliardu dolarů (23,5 miliardy korun) a kdysi nezaměstnaná svobodná matka se díky této sérii stala první miliardářkou mezi spisovatelkami.

Čeští čtenáři objevili Pottera s tříletým zpožděním, první díl vyšel v Albatrosu bez většího zájmu v únoru 2000. Knihy o Potterovi začaly vítězit v žebřících nejčtenějších děl teprve od vydání třetího dílu v květnu 2001. Prodaly se jich statisíce kusů. Poslední tři díly vydalo nakladatelství Albatros v prvních nákladech přesahujících 200.000 výtisků, stokrát víc, než je běžný náklad beletrie. Do češtiny knihy přeložili Vladimír a Pavel Medkovi.

Každý z dílů zachycuje jeden rok v životě Harryho Pottera. V prvním díle je Harrymu a jeho spolužákům 11 let, v šestém se na konci blíží k 17. narozeninám. Navzdory drtivému úspěchu série občas zaznívaly i kritické ohlasy, zejména kvůli temnému podtónu románů.

Neméně úspěšné bylo převedení ságy na filmové plátno. První film měl premiéru v roce 2001 a režíroval jej Američan Chris Columbus, v roli Pottera se objevil tehdy dvanáctiletý Daniel Radcliffe. Do roku 2007 bylo uvedeno do kin prvních pět filmů o Potterovi a představovalo nejvýnosnější filmovou sérii všech dob, která přinesla producentům 4,48 miliardy dolarů světových tržeb. Do roku 2011 následovaly ještě tři snímky, neboť zfilmování poslední knihy bylo dvoudílné.

Knihy o Potterovi dnes patří mezi klasiku literatury pro děti a mládež, čtou je ale i dospělí. Zájem čtenářů ilustrují vysoké prodeje osmého příběhu ze světa Harryho Pottera, scénáře dvoudílné divadelní hry Harry Potter a prokleté dítě. Kniha vyšla vloni v srpnu a ihned po vydání se stala bestsellerem, do konce roku dosáhla na magických 100.000 prodaných výtisků.

Některé prvky příběhů o Potterovi pronikly i do skutečného světa. Například Bertíkovy fazolky, pod jejichž jménem společnost Jelly Belly prodává skutečné bonbóny.

Na famózní úspěch své potterovské série navázala Rowlingová nedávno také scénářem a filmem Fantastická zvířata a kde je najít (2016).