Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Herec DiCaprio v pavučině zpronevěry. Musí vrátit obraz od Picassa i sošku Oscara

Herec DiCaprio v pavučině zpronevěry. Musí vrátit obraz od Picassa i sošku Oscara

Oscarový herec Leonardo DiCaprio bude bez Oscara. Alespoň tedy bez té sošky, kterou kdysi vyhrál Marlon Brando a hlavní protagonista trháků jako Titanic, Letec či Velký Gatsby ji poté dostal darem od pochybného malajsijského fondu, jehož aktiva nyní zabavuje americké ministerstvo spravedlnosti. Kromě blyštivého ocenění za herecký výkon musí DiCaprio vrátit i dva obrazy od prominentních malířů – Pabla Picassa a Jean-Michela Basquiata. 

Celá situace DiCapriovi musí připadat jako zlý sen, ze kterého se ne a ne probudit. Americké ministerstvo spravedlnosti totiž vystupuje proti aktivitám malajsijského státního fondu 1MDB, který byl před osmi lety založen pro podporu ekonomického rozvoje. Jenže fond měl údajně místo svého původního účelu fungovat jako pračka na peníze a kontrolní orgány se nyní snaží zachránit, co se dá. Třeba i pár cenných obrazů a sošku Oscara.

Podle obžaloby byl ze špinavých peněz financován i film Vlk z Wall Streetu. Na něj údajně 1MDB skrze hollywoodskou produkční společnost Red Granite vyvedl 100 milionů dolarů – včetně 25 milionů dolarů, které jako honorář dostal sám DiCaprio. Herec již na počátku vyšetřování uvedl, že plánuje s vyšetřovateli spolupracovat a odevzdat veškeré věci, které pocházejí z pochybných zdrojů, uvádí agentura Reuters.

Kromě Vlka z Wall Street měl Red Granite z vyvedených peněz financovat i některé další filmy – například komedie Blbý a blbější či Táta je doma.

Z fondu 1MDB bylo podle amerických vyšetřovatelů vyvedeno 4 a půl miliardy dolarů, ministerstvo se snaží zajistit aktiva v hodnotě 1.7 miliardy dolarů.