Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hitler měl chemické zbraně včetně sarinu. Proč je proti nepřátelům nikdy nepoužil?

Hitler měl chemické zbraně včetně sarinu. Proč je proti nepřátelům nikdy nepoužil?

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer nedávno prohlásil, že ani Hitler se nesnížil k tomu, aby  použil chemické zbraně proti vlastním lidem. Výrok způsobil velký povyk, Spicer se za něj částečně omluvil. Hitler během druhé světové války zplynoval na šest milionů Židů. Nadále ale zůstává pro mnohé záhadou, proč nepoužil sarin nebo jiné chemické zbraně proti nepřátelskému vojsku.

Bylo by dost tvrdé říkat, že by Hitler byl lepší člověk než syrský prezident Bašár Asad, jak nedávno nešťastně naznačil mluvčí Bílého domu Sean Spicer. Rozhodně to nebylo ani tím, že by Hitler sarin neměl. Němečtí vědci experimentovali s chemickými zbraněmi už před válkou a vynález sarinu byl v podstatě omyl, experti se snažili najít prostředek na hubení hmyzu.

V roce 1943 dokonce německá armáda postavila továrnu vyrábějící sarin. A během války na Hitlera jeho poradci apelovali, aby jej použil. On to ale neudělal, píše Washington Post.

Historici se domnívají, že to neudělal kvůli tomu, že se stal za první světové války obětí útoku, při kterém byl použit yperit

„On a jeho spolubojovníci utíkali ze zákopů během chemického útoku, cestu do bezpečí našli jen tak, že se vzájemně drželi a následovali ty, které útok zasáhnul o něco méně,“ napsal Ian Kershaw v Hitlerově biografii. Hitler popsal slepotu v jeho knize Mein Kampf. „Do rána jsem začal cítit bolest. Stupňovalo se to každou čtvrthodinu a kolem sedmé mě pálili oči. Po pár hodinách byly mé oči jako žhavé uhlíky, kolem mě byla tma,“ napsal. Hitlera vzali do nemocnice, kde se dozvěděl, že Německo bylo poraženo. 

Spolehlivé důkazy o tom, že by ale Hitler odmítal použít chemické zbraně kvůli jeho vlastní zkušenosti s yperitem, nicméně neexistují.

Naopak se dá dohledat mnoho informací o Hitlerovu úhlavním nepříteli Winstonu Churchillovi.

Churchill použití chemických zbraní za první světové války schvaloval. „Nechápu proč jsou všichni tak útlocitní ohledně použití plynu?“ napsal ve svých pamětech v roce 1919. „Není nutné použít ty nejsmrtelnější plyny. Mohou použít ty, které způsobí jaterní problémy, ale nezanechají vážné trvalé následky,“ vysvětlil.  

Kdyby Hitler použil sarin na bitevním poli, Churchill by mu tento tah pravděpodobně oplatil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek