Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hledáte štěstí? Vědci odhalili 5 vlastností, které jsou klíčové

Hledáte štěstí? Vědci odhalili 5 vlastností, které jsou klíčové

Nepátrejte dále, vědci už našli ingredience štěstí. Zatímco výzkum Harvardovy univerzity zdůrazňuje, jak jsou pro štěstí člověka důležité společenské vztahy, poslední studie University College v Londýně vypočítává pět vlastností, které jsou pro štěstí nezbytné, píše francouzský deník Le Figaro.

Britští vědci analyzovali údaje z průzkumu zahájeného v roce 2002, který zahrnoval více než 8000 osob, jimž je dnes mezi padesáti a šedesáti lety. Podle vědců je ideálním koktejlem štěstí a úspěchu směs těchto vlastností:

  • odhodlanosti
  • smyslu pro spravedlnost
  • optimismu
  • citové stability
  • svědomitosti

Osoby, které mají alespoň čtyři z těchto vlastností, jsou bohatší, jsou méně náchylné k depresím, jsou zdravější a mají širší okruh přátel a známých. Ti, kdo mají takové vlastnosti, mají rovněž nižší cholesterol a menší riziko srdečního onemocnění.

Naopak ti, kdo mají méně než dvě z těchto vlastností, se cítí být více osamělí, deprimovaní a vykazují více symptomů chronických chorob. Svůj zdravotní stav charakterizovalo 36,7 procenta z nich jako "nedobrý" nebo "špatný", zatímco u těch, kdo mají čtyři z výše uvedených vlastností, tento podíl činí pouze šest procent.

Pokud ještě nemáte oněch potřebných pět vlastností klíčových pro štěstí, neznepokojujte se, podle vědců je můžete v průběhu času získat. „Naše výsledky ukazují, že rozvíjení těchto vlastností v dospělém věku může přispět k pozdějšímu zlepšení zdravotního stavu a pohody,“ zdůrazňuje profesorka Jane Wardleová, která je spoluautorkou studie.

Štěstí neleží často tam, kde bychom to čekali. Naopak neštěstí je předvídatelnější a skrývá se vždy na stejném místě. Proto vědci z celého světa identifikovali chování a zvyky, které našemu pocitu pohody škodí:

Jste závislí na vašem mobilním telefonu a sociálních sítích?

Skoncujte s tím. Studie Michiganské univerzity z roku 2013 osvětluje vztah mezi časem stráveným na sociálních sítích a pocity nespokojenosti, osamění a izolace.

Vyděláváte příliš mnoho peněz?

Ano, čtete správně. Světová zdravotnická organizace (WHO) se dotázala 89 000 osob z 18 zemí a dospěla k závěru, že deprese stíhá více bohaté země než chudé. Jak vysvětlíme tyto překvapivé výsledky? Touha po bohatství a vlastnictví je spojena s potřebou zamaskovat vnitřní nespokojenost. Čím více má člověk peněz, tím více se snaží zaplnit vnitřní prázdnotu, ale toho nikdy doopravdy nedosáhne.

Pociťujete, že se s vámi v zaměstnání zachází nespravedlivě?

Deprese nevyvolává pracovní zátěž, ale pocit, že se k vám nadřízený chová nespravedlivě, vysvětluje se v jedné dánské studii. Jestliže jste vystaveni nespravedlnosti, zvyšuje se u vás hladina stresového hormonu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek