Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hodně přísný trest. Za porušení politiky dvou dětí musel Číňan podstoupit sterilizaci

Hodně přísný trest. Za porušení politiky dvou dětí musel Číňan podstoupit sterilizaci

Měla to být radostná událost. Po deseti letech se dvaačtyřicetiletý Hu vypravil do rodného města, aby strávil Nový rok se svojí rodinou a přáteli. Krátce po příjezdu ho ale čínské úřady zatkly a donutily ho podstoupit vasektomii – chirurgický zákrok, který ho učinil neplodným. 

Nedobrovolný zdravotnický zákrok musel Hu podstoupit kvůli tomu, že porušil politiku dvou dětí. S první ženou má dva syny a dceru, druhá manželka mu dala čtvrté dítě. Takovou plodnost vyhodnotily úřady jako silně nežádoucí .

Úředníci si pro hříšníka přišli minulý týden ve středu do domu jeho kamaráda, který zrovna pořádal malou společenskou sešlost. „Neznal jsem je, ale oni věděli, kdo jsem,“ popsal Hu místnímu tisku s tím, že mu neřekli, proč musí jít s nimi.

Brzy se to ale dozvěděl. Společně s manželkou a nejmladším potomkem byl předveden před členy místní pobočky rodinné plánovací komise, která po něm chtěla, aby zaplatil 20 tisíc čínských yuanů za pohrdání politikou dvou dětí. „Odmítl jsem zaplatit, protože jejich konání bylo protiprávní,“ myslí si Hu. Místní autority o něm prý nemohly rozhodovat, protože má od roku 2015 trvalé bydliště v sousední provincii.  

Když chtěl odejít, obklopila ho skupina zhruba deseti lidí, povalila ho na pohovku a začala ho bít. Huova vyděšená manželka přivolala policii, ale tím rodině snad ještě přihoršila. „Řekli nám, ať spolupracujeme a poté odvedli moji ženu a dítě pryč,“ popsal situaci na místě Hu. Jemu zástupci komise pro rodinné plánování sdělili, že musí přijmout jejich podmínky, jinak bude muset podstoupit vasektomii.

Hu odmítl, a tak hned následující den musel podstoupit kastraci. Vasektomii provedl v operační místnosti v jedné z místních vládních budov doktor, kterého Hu dobře zná. „Znám se s ním více než 10 let. Je zkušený a hodný,“ tvrdí. 

Když se o případ začala zajímat média, zveřejnila komise pro rodinné plánování vyjádření, v němž stojí, že Hu podstoupil vasektomii dobrovolně poté, co mu byla „důkladně a do detailů“ vysvětlena vládní rodinná politika.

Čína omezuje porodnost od 80. let. Až do ledna loňského roku mohly mít páry pouze jedno dítě, poté došlo ke zmírnění restrikce a dnes mohou mít potomky dva. Porušování nařízení úřady přísně trestají, jak se přesvědčil na vlastní kůži i Hu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek