Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hřbitov ve vzduchu. Podivejte se na podivný zvyk, kdy lidé své blízké zavěšují v rakvích ze skal

Hřbitov ve vzduchu. Podivejte se na podivný zvyk, kdy lidé své blízké zavěšují v rakvích ze skal

Jiný kraj, jiný mrav. Reportáž televizní stanice CNN přináší svědectví z Číny, kde místní archeologové objevují dávný zvyk pohřbívání mrtvých nikoliv v zemi, ale na příkrých skalách a útesech. Tato tradice je stará tisíce let. Ve filipínské provincii Sagada mají mezitím jiný problém. Způsob pohřbívání tam mají stejný jako kdysi v centrální Číně, už jim ale pomalu na skalách dochází pro nebožtíky místo. 

„Aby byli blíže nebi,“ zní jednoduchá odpověď na otázku, proč zesnulé pohřbívají na skíály místo do země. Samotný proces pohřbu však již ve vesničce Sagada tak jednoduchý není. Pohřbívání na skalách a útesech má předlouhou tradici, což má ten nemilý důsledek, že už pomalu docházejí neobsazené skály. I proto je pohřbívání tímto stylem v poslední době vyhrazeno těm nejvýznamnějším obyvatelům vesnice a přilehlé oblasti.

Proces pohřbu však začíná ještě před smrtí – budoucí nebožtík si totiž sám z jednoho kusu dřeva vydlabe svou rakev, ve které bude následně spočívat. Častokrát je však tato rakev příliš krátká či příliš mělká, není proto výjimkou, že mu během pohřbívání polámou kosti, aby se do ní vešel.

Tato tradice pohřbívání na Filipínách je stará přes dva tisíce let a praktikuje se dodnes, neomezuje se však pouze na tento ostrovní stát. Například v jižní Číně se takto pohřbívalo přibližně již před třemi tisíci lety, i když samotné rakve nebyly zavěšené na skále na provazech či na kůlech, ale spočívaly ve vyhloubených jeskyních v hoře. „Experti dodnes hledají odpovědi na otázky, jak se tyto těžké rakve do svahu na skále dostaly,“ uvádí čínský deník People´s Daily o zavěšených rakvích.

„Nejdřív jsem si říkal, jak se tam sakra ty rakve dostaly. A pak jsem nemohl přestat uvažovat nad tím proč. Napadalo mne tolik teorií,“ říká pro server CNN Wong How Man, hongkongský dobrodruh,pro kterého se visící rakve staly životní posedlostí.

Podle starověké literatury znamenalo byly výše zavěšené rakve projevem větší úcty zesnulému. Další zdroje však přicházejí s mnohem prozaičtějším vysvětlením. Zvířata nemohla lidské ostatky vyhrabat, navíc zůstala volná půda pro zemědělské účely.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek