Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrubý domácí produkt není všechno. Nejlepším místem pro život je Norsko, zabodovalo i Česko

Hrubý domácí produkt není všechno. Nejlepším místem pro život je Norsko, zabodovalo i Česko

Hrubý domácí produkt není všechno. Nejlepším místem pro život je podle Světového ekonomického fóra Norsko. 


Třeba v roce 2008 zadal tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy věhlasným ekonomům, včetně několika držitelů Nobelovy ceny, úkol vytvořit ukazatel ekonomické síly země, který bude mít větší vypovídající hodnotu. Také mezinárodní nezisková organizace Světové ekonomické fórum, která každoročně pořádá ekonomickou konferenci v Davosu, používá vedle HDP alternativní ukazatele.  

Jedním z nich je Inclusive Development Index, který zahrnuje kromě hrubého domácího produktu na obyvatele také další faktory, jako například nezaměstnanost, produktivitu práce, očekávanou délku života, veřejný dluh nebo míru chudoby. Tento index bere v úvahu i činnosti, které lidstvu neprospívají. Jeho hodnotu tak snižuje úroveň znečištění ovzduší a míra využívání přírodních zdrojů. 

A právě při porovnání těchto dvou indikátorů lze nepřesnost HDP vidět nejlépe. Podle hrubého ukazatele ekonomického produktu totiž v současné době roste životní úroveň prakticky ve všech částech světa. Podle Inclusive Development Indexu se ovšem kvalita života za posledních pět let ve třetině ze 103 sledovaných zemích zhoršila. Ve dvacítce monitorovaných zemích se zvýšila propast v nerovnosti příjmů a sedmnáct států se nyní potýká se zvýšenou mírou chudoby.  

Místem s nejvyšší životní úrovní je tak podle tohoto indexu ze všech sledovaných zemí Norsko. Druhé místo pak patří Lucembursku. Západoevropské knížectví je přitom zemí, která se těší nejvyšší úrovní HDP na obyvatele v Evropě.  

Žebříčku zemí vedených v kategorii rozvojových ekonomik pak kraluje Litva následovaná Maďarskem a Ázerbajdžánem. Největší pokrok za posledních pět let v rámci rozvojových zemí zaznamenaly ekonomiky Lesotha, Nepálu a Gruzie. Mezi největší skokany v rámci rozvinutých zemí zařadili výzkumníci také Českou Republiku, která se tím dostala na devatenáctou příčku.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek