Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hypnóza a svěcená voda. Ruský lék na nemoc jménem homosexualita

Hypnóza a svěcená voda. Ruský lék na nemoc jménem homosexualita

Přestože Rusko oficiálně nebere homosexualitu jako psychickou nemoc, lidem s menšinovou sexuální orientací se tam rozhodně nežije jednoduše. Homosexuálové a lesbičky se setkávají s útlakem a omezováním svých práv, na druhé straně se však musí vypořádat i s tím, že mnoho chytráků se snaží na jejich odlišnosti vydělat. A léčitelé občas používají skutečně originální medicínu. 

Osmdesátiletý Yan Goland z Nižného Novgorodu podle vlastních slov vyléčil už 78 gayů a osm transsexuálů. Spoléhá se především na hypnoterapii, ale nepohrdne ani psychoanalýzou či identitní terapií. „Když ke mně přijde pacient, ukážu mu podobné případy jako je on sám – jací byli dříve a jací budou po terapii. Pacient je pak plný naděje, že mu můžeme pomoci a rozumí tomu, že se potřebuje léčit,“ říká Goland.

Zda jeho „léčba“ funguje je však zcela neprokazatelné, mnozí odborníci usuzují, že takovýto mix terapií může dokonce i uškodit. „Výsledek jeho terapie byl hrozný, poškozující. Jsem upřímný, byla to katastrofa,“ říká Jurij, jeden z jeho klientů.

Existují ale i další metody jak v Rusku nevhodnou sexuální orientaci „léčit“. V silně religiózní zemi se mnoho rodičů, když se dozvědí o sexuální orientaci svých potomků, obrací na církev. Dnes 27letá Maria vypráví o této zkušenosti, kterou podstoupila jako třináctileté děvče. „Polévali mě svěcenou vodou, ostatní přitom odříkávali modlitby. Tvrdili mi, že mé zaujetí ženami pochází od Satana, občas mě bičovali pruty,“ vzpomíná Maria, pro niž byla tato zkušenost utrpením.

Přestože v Rusku není homosexualita zařazena mezi mentálními nemocemi, pronásledování gayů a lesbiček je především v Čečensku, ale i v jiných částech Ruska, na denním pořádku. Rusko homosexualitu ze seznamu nemocí vyřadilo v roce 1999 – pro srovnání, USA tak učinily v roce 1973 a Světová zdravotnická organizace v roce 1992. Světovým standardem je, že vědci neuznávají ani nepovažují za nutné jakoukoliv léčbu homosexuální orientace.

Gayů v Rusku se v posledních dnech zastala i německé kancléřka Angela Merkelová. „S prezidentem Putinem jsme hovořili o velmi negativní zprávě, která pojednává o tom, co se nyní děje homosexuálům v Čečensku. Požádala jsem prezidenta, aby využil svůj vliv k tomu, aby zajistil ochranu těchto menšin a jejich práv,“ řekla před pár dny Angela Merkelová.