Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indie si lámala hlavu nad záhadou náhlých úmrtí dětí. Viníkem bylo exotické ovoce

Indie si lámala hlavu nad záhadou náhlých úmrtí dětí. Viníkem bylo exotické ovoce

Dvacet let se v Indii opakovala stejná situace. S příchodem vysokých teplot v polovině května postihovala děti zvláštní nemoc, kterou téměř polovina pacientů nepřežila. Lékaři mají konečně jasno: Nezabíjela infekce, ale liči.

Dvě desetiletí trvalo odborníkům, než přišli na to, co způsobuje každoroční vlnu úmrtí dětí v indické provincii Muzaffarpur. Oblast se potýkala stále se stejným problémem. S vlnou horkého počasí v květnu se u řady dětí začaly projevovat známky nemoci. S příchodem deštivého monzunového počasí vždy záhadná epidemie odezněla.

Postižené děti sužovala nevolnost a bolesti provázené záchvaty, poté upadaly do kómatu. Nikdy se ale nevyskytovala horečka, což lékaři vyhodnotili jako signál, že se nejedná o příznaky infekční epidemie. V tom je utvrdila i skutečnost, že v mnoha případech nebyli postiženi sourozenci nemocného.

Po dlouhé době, kdy záhadná úmrtí nedávala lékařům spát, se podařilo najít jejich viníka. Překvapivě se ukázalo, že jím jsou plody liči. Ty v kombinaci s nedostatečným stravováním mnohých působily každoroční tragédii.

Liči totiž obsahuje toxin hypoglycin, stejně jako ovoce jménem ackee, které je s liči příbuzné a má na svědomí lidské životy na Jamajce. Hypoglycin tělu znemožňuje produkovat cukr, vede tak k akutnímu nedostatku glukózy neboli hypoglykémii. Ta způsobuje selhání funkcí organismu a může vést až k úmrtí.

V provincii Muzaffarpur se spojily dva faktory. Jednak nedostatečná výživa dětí a potom také to, že je oblast proslulá pěstováním plodů liči. Děti, které měly hlad, tak sáhly po všudypřítomných zralých plodech, což vedlo k neštěstí.

Lékaři upozornili na závěry svého výzkumu obyvatele provincie. Současně všem rodičům doporučili, aby dbali na to, aby jejich děti dostávaly dostatek jídla a vyvarovaly se konzumace liči. Počet náhlých úmrtí tak po dvaceti letech konečně rapidně klesl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek