Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Indové chtějí přeměřit Mount Everest. Myslí si, že se zmenšil

Indové chtějí přeměřit Mount Everest. Myslí si, že se zmenšil

Mount Everest možná přijde o něco ze své úctyhodné výšky. Indičtí výzkumníci chtějí nejvyšší horu světa přeměřit. Domnívají se totiž, že ji mohlo ovlivnit zemětřesení, které před dvěma lety postihlo Nepál.

Zemětřesení tehdy v zemi napáchalo obří škody. Otřesy o síle 7,8 stupně Richterovy škály zabily téměř devět tisíc lidí a ničily budovy v okolí. Stopu zanechaly i na krajině. Satelitní měření odhalilo, že zatímco některé části země mohly „povyrůst“ až o 9 metrů, jiné zase klesly.

Druhý možný osud zřejmě potkal i Mount Everest. Výzkumníci však nevědí, jak výraznou změnu v případě nejvyšší hory světa zemětřesení způsobilo. Předpokládají, že se mohl propadnout o pár milimetrů nebo až o 2,5 centimetru.

Indie tak do země vysílá tým, který by měl horu přeměřit. Spolupracovat má s nepálskou vládou, která průzkum povolila. „Od zemětřesení uběhly už dva roky a vědecká komunita stále pochybuje o tom, zda to mělo vliv na výšku Everestu,“ popsal důvod expedice její vedoucí Swarna Subba Rao.

Asi nejznámější měření Mount Everestu provedli také Indové. V roce 1955 určili výšku hory na 8 848 metrů. Pozdější americký výzkum v roce 1999 naměřil o 2 centimetry více. Naopak čínská expedice z roku 2005 ubrala z „indické“ výšky téměř 4 centimetry.

Nové měření potrvá zhruba měsíc. Další dva týdny pak budou výzkumníci data analyzovat. Cena akce má v přepočtu stát kolem 18 milionů korun.