Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Islámem ke zdraví: Staňte se muslimem, přestanou vás bolet záda, tvrdí odborníci

Islámem ke zdraví: Staňte se muslimem, přestanou vás bolet záda, tvrdí odborníci

Islám prospívá zdraví. S touto informací přišli autoři studie, která zkoumala vliv muslimských modliteb na lidské tělo. Dospěli přitom k závěru, že důsledné praktikování víry může fungovat i jako úspěšná terapie proti bolestem zad.

Úlevu od bolesti nepřinese Alláh ani slova modlitby, ale prosté cvičení. Součástí obřadu je i rituál, při němž se muslimové až pětkrát denně na kolenou obrací směrem k Mekce.

„Je to podobné józe nebo fyzioterapeutickým postupům, které se používají při léčbě spodní části zad,“ tvrdí spoluautor studie zveřejněné v časopise International Journal of Industrial and Systems Engineering Mohammad Khasawneh.

Během ní autoři použili počítačově vytvořené modely indických, asijských a amerických mužů a žen. Dospěli k závěru, že pozice vkleče zřejmě zvyšuje pružnost kloubů. Jak velký efekt však jednotlivé rituály mají, nezkoumali.

„Na fyzické zdraví mají vliv socioekonomické faktory, životní styl i náboženství. Modlitba může eliminovat fyzický stres a úzkost. Je tu však i studie, která ukazuje, že rituály mohou fungovat i jako léčba pohybových dysfunkcí,“ dodává Khasawneh.