Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Island zažívá nečekaný baby boom. Přesně devět měsíců od slavného vítězství fotbalistů nad Anglií

Island zažívá nečekaný baby boom. Přesně devět měsíců od slavného vítězství fotbalistů nad Anglií

Historické vítězství islandského fotbalového týmu nad Anglií má svůj dopad i s odstupem devíti měsíců. Euforie, která Vikingy po evropském šampionátu zachvátila, má za důsledek neuvěřitelný vzestup porodnosti v tomto měsíci. Informoval o tom web Foreign Policy.

Pohádkový příběh islandských fotbalistů, kteří na loňském evropském mistrovství z pozice outsidera dokráčeli až do čtvrtfinále, přičemž dokázali porazit anglickou reprezentaci, se projevuje v porodnicích po celém ostrově. Potvrzuje to i anesteziolog Asgeir Petur Thorvaldsson z univerzitní nemocnice v Reykjavíku, podle jehož slov v posledním měsíci prudce narostl počet žen, které žádají o jeho služby při porodu.

Nárůst porodnosti je devět měsíců od výhry nad Angličany skutečně ohromující, což dává tušit, že Island překvapivé vítězství slavil skutečně důkladně. Není ostatně divu. Ostrov se svými 300 tisíci obyvateli je nejméně početnou zemí, která to kdy na Euru dotáhla tak daleko. Osobně pak zápasu ve francouzském Nice přihlížela téměř desetina populace severského ostrova.

Island není prvním státem, kde se v souvislosti se sportovním úspěchem baby boom vyskytl. Poté, co Německo hostilo světový šampionát v roce 2006, kde tamní fotbalisté vybojovali třetí místo, stoupla porodnost v zemi o 30 %. Šestnáctiprocentní nárůst zaznamenalo Španělsko po vítězství Barcelony v Lize mistrů v roce 2009.