Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ivanka Trump pobláznila Čínu, s jejím jménem se dá koupit cokoliv

Ivanka Trump pobláznila Čínu, s jejím jménem se dá koupit cokoliv

Únor 2017, Washington, čínská ambasáda. Před budovu s číslem 3505 právě přijela dvě masivní černá SUV. Dveřmi do jednoho z nich nastoupila Ivanka Trumpová, dcera nově zvoleného amerického prezidenta. V Číně, největší hospodářské protiváze Spojených států, začal před pár dny rok Rudého ohnivého kohouta. A Donald Trump byl po letech prvním šéfem Bílého domu, který Pekingu k tomuto svátku nepopřál. Uražená velmoc, tvrdí znalci, začala pilně připravovat odezvu na vyhlášení obchodní války, jak si tento americký postoj vyhodnotila. 

Tehdy vstoupila na scénu Ivanka, píše čínský korespondent listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Dorazila na velvyslanectví, aby Číňanům popřála, v doprovodu dcery Arabelly, která se učí ve školce čínsky. „Moje překladatelka,“ pravila Ivanka. A zrodil se kult.

Bouře nadšení, kterou toto gesto v Číně vyvolalo, na sebe nenechala čekat. Tisk zapěl oslavné ódy na „první dceru Ameriky,“ scénku z Washingtonu a její dopad začali vážně analyzovat experti na vyhlášených vysokých školách. Doslova pytel reakcí se roztrhl na internetu.

O svou porci se přihlásil také byznys. Do centrály pro registraci už dorazily skoro tři stovky žádostí o zapsání ochranné známky „Ivanka“ na nejrůznější výrobky. Od rezervačního systému pro ubytování v hotelech přes pilulky na hubnutí až po alkohol.

V tomto směru dopadla dcera v Číně jako její otec, jenže s podstatným rozdílem. Proti použití jejího jména nejsou zákonné výhrady, kdežto proti pojmenování po prezidentovi ano. Trump má v Říši středu rovněž velký zvuk a spoustu obdivovatelů, jeho „registrace“ překročily stovku. Je ale prezident, čili oficiálně uznávaná veřejná osoba, což je problém. Jeho jmenování naplnilo skutkovou podstatu zákona, který zakazuje, aby firmy jméno takové osoby používaly. Aktivní je v této sebeobraně i sám Trump.

V Ivančině případě jsou úřady klidné. Zatím. Pokud to tak zůstane, přibude ke zhruba 40 produktům, nesoucím její jméno, zřejmě celá řada dalších. Fantazii se meze nekladou. „Donging Ivanka Autoservis“ či „Anhui Ivanka Medicínská Technika" jsou už na světě. Desítky dalších výskytů „První dcery Ameriky“ hlásí Taobao, všudypřítomná nákupní platforma koncernu Alibaba. Tady jde o neschválená pojmenování, jinými slovy o napodobeniny západního zboží.

Stačila prostě jedna dobře promyšlená imise na čínskou ambasádu, a Ohnivý kohout se nestačí divit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek