Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak dokáží plameňáci ve spánku stát na jedné noze? Vědci po letech vyřešili velkou záhadu

Jak dokáží plameňáci ve spánku stát na jedné noze? Vědci po letech vyřešili velkou záhadu

Pro řadu lidí je nesmírně obtížné vydržet delší dobu stát na jedné noze, aniž by ztratili rovnováhu. Pro plameňáky to naopak není nejmenší problém, dokonce v takové poloze spí. Záhada, kterou vědci dlouhou dobu nedokázali vysvětlit, má konečně rozuzlení.

Plameňáka, který spí na jedné noze, nejspíš viděl každý, ať už ve volné přírodě, při návštěvě zoologické zahrady nebo třeba v televizním dokumentu. Co naopak k vidění nebývá, je situace, kdy by některý z růžových ptáků ztratil rovnováhu a upadl.

Biologové Young-Hui Chang a Lena Tingová z Atlanty v Georgii se rozhodli, že přijdou záhadě na kloub. Nebylo to ale jednoduché, když požádali o spolupráci místní zoo, ta je nesmlouvavě odmítla. „Moc jsme chtěli realizovat pokus, kdy bychom došli ke spícímu opeřenci a strčili do něj, ale zoo to nedovolila,“ řekl Chang webu The Atlantic.

Spolu se svou kolegyní tak kontaktovali mnoho jiných zoologických zahrad po celé zemi, až se na ně usmálo štěstí. V Birminghamu ve státě Alabama museli nechat v té době dva plameňáky uspat a byli ochotni poskytnout mrtvá zvířata k vědeckému výzkumu.

Zlomový okamžik nastal, když se biologové pustili do zkoumání mrtvých ptáků. Young-Hui Chang právě jednoho držel za nohu, když najednou její součásti jako by zaklaply na své místo a zůstala dokonale rovná.

Vědec zkusil mrtvého plameňáka postavit v pozici na jedné noze na stůl a s překvapením zjistil, že tak skutečně dokáže stát, zcela stabilně. Když se spolu se svou kolegyní naopak pokusili druhého ptáka postavit na obě nohy, neustále jim padal a ve vzpřímené pozici nedržel. Velký kloub, kteří mnozí považují za koleno, je pak ve skutečnosti kotník ptáka, koleno je ukryto výše.

Zatímco člověk potřebuje k tomu, aby dokázal stát, vynaložit svalovou námahu, u plameňáků čaruje gravitace. Když se noha zacvakne, současně se posune tak, že je při pohledu shora pařát přesně veprostřed pod tělem. Noha se tak lehce vychýlí a tělo, které ji shora zatíží, způsobí, že je pták zcela stabilní, aniž by musel vykonávat svalovou námahu, uvádějí oba vědci ve studii zveřejněné v Biology Letters.

Podle odborníka na plameňáky, Matthewa Andersona z univerzity sv. Josefa v Pensylvánii, znamenají zjištěné skutečnosti velký pokrok, zdaleka ne všechny otázky ale považuje za vyřešené. „Poskytnout důkaz o existenci mechanismu, který napomáhá či umožňuje, aby došlo k určitému chování, ještě nutně nevysvětluje, proč se to vůbec děje,“ prohlásil pro BBC biolog.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek