Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak jednat s narcisem a nezbláznit se? Zkuste těchto 8 tipů

Jak jednat s narcisem a nezbláznit se? Zkuste těchto 8 tipů

Narcismus jako osobnostní rys nemusíme odhalit hned při prvním setkání, často se projeví až při intenzivnějším kontaktu. Pro mnoho lidí je nejjednodušší, se podobným jedincům vyhýbat. Co ale dělat, když to nejde?

Být narcis nemusí automaticky znamenat, že je člověk nesympatický. Takoví lidé bývají často zábavní, charismatičtí a dobří v tom, co dělají. Často tak například dokáží obohatit pracovní tým. A právě proto je dobré vědět, jaké zbraně k jejich „uzemnění“ můžete používat.

Podle serveru Psychology Today univerzální návod neexistuje, stejně tak jako neexistují dva stejní narcisté. Pokud chcete uklidnit situaci v práci nebo doma, musíte nejdříve zjistit, s jakým typem vlastně budete pracovat. Tým psychologa Vincenta Egana z univerzity v Nottinghamu na toto téma vyzpovídal celkem 850 lidí, kteří mají s narcisty zkušenosti.

Dřívější výzkumy pracovali pouze se dvěma „druhy“ narcistů – zranitelným a tzv. grandiózním. Ti první kolem sebe vytvářejí oblak sebestřednosti, druhým zase chybí empatie. Lidé, u kterých se vyskytne „koktejl“ těchto rysů, jsou ale teprve oříškem. Právě ti se vám dostanou nejhlouběji pod kůži.

Egan se svým týmem nakonec identifikovali čtyři základní druhy narcistů – zranitelné, grandiózní, ty, kteří se identifikují na základě vlastního neštěstí, a ty, kteří se identifikují naopak na základě svého štěstí.

Egan a jeho kolegové zjistili, že „grandiózní typ“ má tendenci být šťastnější, víc extrovertní a citově poměrně stabilní. Oproti tomu „zranitelní narcisté“ jsou méně příjemní a méně emocionálně stabilní.

Spolu s těmito závěry výzkumníci navrhli osm rad, které vám pomůžou při jednání s narcisty:

  • Rozpoznejte typ. Zranitelný narcista o sobě zpravidla pochybuje, a své emoce nedává příliš znát. A proto si možná tolik neuvědomují, že může jeho chování někomu vadit. Co se týče grandiózního typu, ten bude pro vaši skupinu (rodinu, pracovní tým) lepším spojencem.
  • Nenechte se vykolejit. Narcis se snaží dostat do samého centra pozornosti. Ale vy se nemusíte zajímat o starosti ostatních. A to bez ohledu na to, jak moc je narcista ve svých snahách urputný.
  • Uznejte svou rozmrzelost. Jak už bylo řečeno. Někteří narcisté se vám zaryjí hluboko pod kůži. Pokud se snažíte něco říct nebo udělat a jedna osoba vás neustále přerušuje nebo vám komplikuje cestu k úspěchu, sebere vám to mnoho energie. Čím dříve se k tomuto problému postavíte čelem, tím lépe.
  • Odhalte důvod. Zranitelní narcisté se potřebují neustále utvrzovat o svých kvalitách, jejich neustálé podbízení se ale může být problémem. Když zjistíte, že vedle sebe máte takového člověka, nabídněte mu jen tolik jistoty, kolik je třeba. Pokud to přeženete a budete ho donekonečna chválit a přesvědčovat ho o jeho kvalitách, uzavřete se s ním do nekonečného kruhu.

  • Rozklíčujte kontext. Někdy se v člověku zvedne vlna narcismu po nějaké konkrétní stresové situaci. Například když neuspěje ve výběrovém řízení a musí se podřídit dřívějšímu kolegovi, který se najednou stal jeho šéfem. Jeho nejistota se bude časem prohlubovat a atmosféra v týmu začne houstnout.
  • Udržte si pozitivní výhled. Pokud máte co do činění s narcisty, kterým dělá dobře pohled na cizí neštěstí a záměrně se snaží vyvolávat roztržky, nenechte se rozčílit. Pokud to vydržíte, přestane ho to postupem času bavit.
  • Udržte si smysl pro humor. Narcista se dá oklamat ignorací, jednou za čas ale můžete zkusit humor. Pokud se narcista projeví, můžete na konto jeho výstupu zareagovat vtipnou reakcí, která zaútočí na jeho egocentrismus a nevhodné chování. Pak můžete navázat hovor tam, kde ho narcista přerušil.
  • Nabídněte narcistovi pomoc. Někteří lidé, kteří se projevují jako klasičtí nesnesitelní narcisté, mohou mít opravdový problém a pomohla by jim odborná pomoc. Oproti předpokladu, že není možné chování člověka změnit, psychoterapie může pomoct. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek