Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak poznat narcistu? Tady jsou 4 znamení

Jak poznat narcistu? Tady jsou 4 znamení

Možná žijete s narcistou, ani o tom nevíte. Podle amerických psychologů Craiga Malkina a Josepha Burgoa totiž pojem narcista neznamená jen to, že se člověk zajímá jen sám o sebe a svůj vzhled. Jak ho tedy odhalit?

„Horký brambor“

Americký psycholog Craig Malkin ve své knize Přehodnocení narcismu označuje typické chování narcisty jako „horký brambor“. Popisuje to na situaci, kdy se partnerovi snažíte naznačit, že se k vám chová odmítavě a on vám odpoví, že prostě jen nechce reagovat na váš hněv a neustálé stížnosti. Narcistu štve, co říkáte, ale místo aby své špatné chování uznal, hodí vinu na vás. Díky tomu má narcista pocit, že má navrch. Vzhledem k tomu, že nemá zájem o to, co říkáte nebo si myslíte, a nechce své chování zlepšit, budete právě vy v nevýhodě. S nejvyšší pravděpodobností se totiž začnete cítit provinile a budete ho omlouvat.

Začne útočit, když chcete řešit problém

V situaci, kdy chcete vyřešit problém mezi vámi a narcistním partnerem, začne se chovat neuvěřitelně agresivně. Začne vás obviňovat, že vytváříte konflikty a upozorňovat na vaše chyby. Takové chování opět připomíná „horký brambor“ a nutí vás, abyste se cítili provinile.  

Mstivý na maximum

Podle psychologa Josepha Burgoa dělají narcisové partnerům rádi naschvály. Narcisové rádi lžou a přitom se označují za oběť nespravedlnosti a ochránce pravdy. Burgo tvrdí, že narcistní lidé „věří lžím, které říkají“ a znějí přitom často velmi rozumně. Dávejte si proto pozor – může začít tyto nepravdy šířit dál, a zkazit vám tak pověst.

Lhostejný k okolí

Když se člověk ohlédne zpět a vrátí se ke konfliktní situaci s partnerem, chce mít pocit, že se choval rozumně a spravedlivě. To ale není případ narcistního člověka, kterému to je jedno. Rád vychází z takového konfliktu jako vítěz s pocitem, že druhý dostal, co si zasloužil. Narcista se vás bude snažit vyčerpat, což je také součástí jeho politiky „spálené země“. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek