Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak v zahraničí nevypadat jako sprosťák nebo podivín? 10 věcí, na které si dát pozor

Jak v zahraničí nevypadat jako sprosťák nebo podivín? 10 věcí, na které si dát pozor

Spoustu věcí děláme zcela automaticky, bez toho, že bychom nad nimi hlouběji přemýšleli. Nastartovat mozkové závity se ale vyplatí v okamžiku, kdy cestujete do zahraničí. To, co nám přijde zcela obyčejné, může v očích občanů jiného státu být pohoršující nebo výstřední.

1. Křičet na taxikáře

Pokud si v Singapuru chcete přivolat taxi, rozhodně to nezkoušejte verbálně. Pokřikování na taxikáře se považuje za velice neslušné a řada z řidičů vám pak ani nezastaví. Lepší je natáhnout ruku dlaní dolů a mávat.

2. Úsměv

V Rusku není zvykem se usmívat na cizí lidi, obzvlášť pokud se nacházíte ve městě, natož s nimi navazovat komunikaci. V konverzaci s Rusy je potřeba s tímto aspektem počítat a nestrachovat se, že snad nejsou vůči vaší osobě přátelsky naladěni.

3. Osobní prostor

Obyvatelé Jihoafrické republiky jsou na svůj osobní prostor vysazení. Pokud se tedy v zemi někdy ocitnete, dávejte pozor, abyste jej nikomu nenarušovali. Dvojice nebo skupiny lidí, které spolu hovoří na veřejném prostranství, zásadně obcházejte.

4. Tričko bez rukávů

Letní tričko, a to i takové, které navzdory absenci rukávů zakrývá ramena, je považováno v řadě států za neslušný oděv. V Indii nebo Myanmaru jej tedy raději nechte na dně kufru.

5. Měna

Pokud vám snad v Thajsku vytrhne poryv větru peníze, nechte je raději letět. Hbitý poskok a přišlápnutí unikající bankovky k zemi by vás mohlo vyjít draho. Měna se chlubí portrétem tamního krále, kterému musí být prokazována ze zákona úcta. Mezi jeden z jejích projevů rozhodně nepatří, když dupnete na portrét hlavy státu.

6. Levá ruka

V Jemenu je považována konzumace pokrmů levou rukou za neslušnou, a končetina samotná za nečistou. Leváci to nemají snadné ani v Indii nebo Nepálu, kde budou muset počítat s tím, že na ně bude řada lidí pohlížet nevraživě.

7. Hůlky

Před cestou do Číny či Japonska se vyplatí nastudovat zvyky týkající se postavení hůlek používaných při jídle. Neslušné je na někoho hůlkami ukazovat nebo je ocucávat, dobré je nastudovat si i to, jak je odložit, aniž byste signalizovali, že chcete nášup nebo obětovat za mrtvé.

8. Spropitné

Dát či nedat? V Americe rozhodně ano, v opačném případě se vás přinejmenším budou ptát, co je špatně a přinejhorším vás vyprovodí z lokálu svinským krokem. V Japonsku naopak tuzér nedávejte, je to považováno za velice neslušné.

9. Sezení v taxi

Pokud chytáte taxi v Austrálii, neváhejte se posadit dopředu vedle řidiče. Pokud se do jeho auta nasunete na zadní sedačku, budete považováni za snoba.

10. Fyzický kontakt

V zemích středního východu se vyplatí dát si pozor na fyzický kontakt na veřejnosti. V celé řadě států v tomto teritoriu je to považováno za velice pohoršující. Zdaleka přitom nejde o objímání či vášnivé polibky, přes čáru je i obyčejné držení se za ruce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek