Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak vznikl Měsíc? Záhadu může pomoci vyřešit první test jaderné bomby v historii lidstva

Jak vznikl Měsíc? Záhadu může pomoci vyřešit první test jaderné bomby v historii lidstva

Šestnáctého července 1945 odpálili Američané zkusmo jako první v historii jadernou bombu. Výbuch byl úspěšný a tak nic nebránilo tomu, aby o necelý měsíc později svrhli bombu se stejnými parametry na japonské město Nagasaki. Z jaderného testu věda těží dodnes. Pozůstatky po výbuchu by dokonce mohly pomoci odhalit tajemství vzniku Měsíce.

Druhá světová válka se chýlí ke konci, ale Japonci se stále odmítají vzdát. Američané však mají v ruce tajný trumf – po několika letech výzkumu v utajeném vládním projektu Manhattan jsou konečně připraveni otestovat jadernou bombu, která má potenciál definitivně zvrátit dění na světovém kolbišti v jejich prospěch.   

Test, který dostal kódové označení Trinity, proběhne v půl šesté ráno 16. července 1945 na opuštěné letecké základně Alamogordo v poušti White Sands ve státě Nové Mexiko. Při výbuchu došlo k prudkému uvolnění obrovského množství energie odpovídající 20 kilotunám trhaviny TNT, která přeměnila okolní písek ve sklo. 

Na úspěšný test Američané navázali o necelý měsíc později, kdy shodili bombu Fat Man vyrobenou stejnou technologií na japonské město Nagasaki. Útok si vyžádal obrovské ztráty na životech a přispěl ke kapitulaci Japonska a definitivnímu konci druhé světové války. 

O více než sedmdesát let později mohou pozůstatky radioaktivního skla pomoci vyřešit jednu z největších vědeckých záhad – jak vznikl Měsíc. Jedna z teorií předpokládá, že vznikl zhruba před čtyřmi a půl miliardami let jako důsledek srážky obřích rozměrů mezi Zemí a objektem velikosti Marsu. O tom, že by to tak mohlo skutečně být, svědčí zjištění, s nímž přišel výzkumný týmu pod vedením Jamese Dayho z oceánografického institutu při Univerzitě v Kalifornii.

Během výzkumu vyšlo najevo, že teploty a tlaky vzniklé detonací jaderné bomby odpálené v roce 1945 v Alamogordu jsou podobné podmínkám, které mohly vyvstat během srážky dvou vesmírných těles, z nichž zřejmě před několika miliardami let vzešel Měsíc. Radioaktivní úlomky skla navíc vykazují podobné charakteristiky jako vzorky z Měsíce. Vědci tak dle Business Insideru věří, že jsou zase o krok blíže k vyřešení hádanky o vzniku jediné známé přirozené družice Země. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek