Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaké je zabezpečení vašeho mobilu? Američané ho navzdory radám odborníků podceňují

Jaké je zabezpečení vašeho mobilu? Američané ho navzdory radám odborníků podceňují

Podle průzkumu Pew Research Center z počátku letošního roku majitelé chytrých telefonů ve Spojených státech zabezpečení svých smartphonů ve velkém zanedbávají. Opakované rady a varování odborníků nemají velký efekt. Základem je podle nich například přístupový kód, který umožní, aby se do telefonu dostal skutečně jen jeho majitel, a důležité je také pravidelně aktualizovat operační systém telefonu i jeho aplikace. 

Přístup k telefonu nemá podle průzkumu zabezpečený ani nejjednodušším opatřením 28 procent Američanů. 40 procent respondentů rovněž uvedlo, že aktualizují telefon jen když je to „výhodné“, a nikoli podle toho, zda například vyšla nová důležitá záplata. Operační systém dokonce vůbec neaktualizuje 14 procent Američanů a 10 procent nikdy neaktualizuje mobilní aplikace.

Takové zanedbávání přitom otevírá cestu hackerům. Na důležitost zabezpečení upozornila poslední aféra WikiLeaks, kdy se ukázalo, že americká CIA nemá problém proniknout do některých zařízení nebo obejít šifrovací software. V posledních letech se navíc hackingu nevyhnuli ani vysoce postavení lidé nebo celebrity.

Ne všichni Američané ale házejí doporučení kybernetických expertů za hlavu. 22 procent lidí pro Pew Research Center uvedlo, že používají zámek obrazovky a telefon aktualizují hned, jak je aktualizace k dispozici. To se týká především mladších ročníků. Jak průzkum ukázal, největší problém se zabezpečením telefonů mají lidé ve věku 65 let a víc.

Nové mobilní technologie umožňují majitelům smartphonů operovat online odkudkoliv. Odborníci však varují, že veřejné wi-fi připojení v kavárnách nebo na letištích přináší značnou míru rizika. Podle průzkumu se toho ale nebojí až 54 procent Američanů, z nichž 21 procent přes veřejné připojení nakupuje v e-shopech a 20 procent dokonce používá online bankovnictví. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek