Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jaké vlastnosti musí mít ideální špion? Nahlédněte do manuálu britských tajných služeb

Jaké vlastnosti musí mít ideální špion? Nahlédněte do manuálu britských tajných služeb

Dlouho před tím, než se světově neznámější špion James Bond stal tajným agentem, přišel o oba rodiče. Podle oblíbené filmové série se stal sirotkem v pouhých jedenácti letech poté, co jeho otec s matkou zemřeli ve francouzských Alpách. Jak ukázala nejnovější kniha britského historika Henryho Hemminga, tajné služby se při náboru nových agentů zaměřovaly na mladé muže a ženy bez rodičů i v reálném světě. Věřily totiž, že budou loajální a na starší špiony budou vnímat jako na otce, které nikdy neměli.

Dlouhou dobu se spekuluje nad tím, kdo autorovi Ianu Flemmingovi posloužil jako vzor pro stvoření světově proslulé postavy Jamese Bonda. Podle celé řady odborníků to byl vysoce postavený špion Maxwell Knight, který u MI5 strávil přes 30 let a pro tajné služby vyškoloval nové agenty určené k tomu, aby se infiltrovali do tehdejších fašistických a komunistických skupin. Knight, známý jako M, sám získal věhlas díky svržení britských fašistů a přinášení klíčových informací o komunistech, které změnily povahu studené války.  

V nové knize ‚Maxwell Knight: Největší špion MI5‘ historik Henry Hemming zkoumá vlastnosti, které M hledal u nových agentů. Tou nejdůležitější byla podle Hemminga ztráta obou rodičů v útlém věku. Metodu si po Knightovi osvojily celé britské tajné služby a podle Hemminga ji používaly i poté, co už Knight z MI5 dávno odešel.

„M hledal pozorovatele: lidi, kteří si všímají neobvyklých detailů, jenž ostatní nevidí. A na základě jeho zkušeností to byli lidé, kteří byli v dětství nějakým způsobem drženi zpátky,“ tvrdí podle The Telegraph Hemming. „Někdo, kdo v raném věku ztratil rodiče, nebo měl nějaké fyzické postižení, kvůli kterému se nemohl zapojit do her, když vyrůstal, takže stál doslova na okraji,“ dodává.

„Když člověk v útlém věku ztratí rodiče, potřebuje postavu otce – šéf špionů se pak stává touto otcovskou postavou a tu prázdnotu zaplní,“ vysvětluje Hemming, který k odhalení identity Knightových rekrutů použil odtajněné materiály MI5. Většinou šlo „obyčejné, nic netušící lidi“, které Knight změnil v prominentní špiony.

Jednou z jeho svěřenkyň byla písařka Olga Greyová z Birminghamu, jejíž otec zemřel, když byla ještě velmi malá. Poté, co si ji vzal Knight do péče, se stala jednou z nejlepších agentek, které se podařilo infiltrovat do komunistické strany. Agenty udělal také například z Williama Yougera postiženého obrnou nebo z Jimmyho Dicksona, který trpěl na slabé srdce.

Kromě ztráty rodičů si Knight potrpěl i na další klíčové vlastnosti – loajalitu, smysl pro humor a lásku k vlasti. Jeho náborovou metodu pak přijala celá MI5. „Měl spoustu zkušeností a následovníků, a když to bylo potřeba, všichni mu naslouchali,“ tvrdí historik. Knight měl podle něj tak vážené slovo, že svou práci často odváděl u sebe doma, MI5 tak pravděpodobně o některých agentech, které přijal, ani nevěděla.