Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Japonci odkládají své nemohoucí příbuzné, protože vyjdou draho. Vrací se krutá tradice "ubasute"?

Japonci odkládají své nemohoucí příbuzné, protože vyjdou draho. Vrací se krutá tradice "ubasute"?

Před několika stoletími se v Japonsku začal používat výraz „ubasute“, který se překládá jako „odkládání babiček“. Chudí Japonci, pro něž byla péče o bližní v pokročilém věku příliš nákladná, odváděli své příbuzné na odlehlá místa, kde je nechávali zemřít. Dnešní Japonci už sice nepoužívají tak radikální řešení, ale „ubasute“ se v upravené verzi vrací zpátky na scénu. 

Stárnoucí babičky a dědečkové, kteří se o sebe nedokáží postarat a jsou odkázáni na péči svých bližních, jsou pro řadu dnešních Japonců příliš nákladnou položkou rodinného rozpočtu, stejně jako byli před několika stoletími pro jejich předky.

„Je spousta lidí, kteří mají práci, ale i tak žijí v chudobě a nezvládají uživit příbuzného, který se o sebe nedokáže postarat,“ uvedl pro The Times of London sociální pracovník Takanori Fujita. „Zdráhají se požádat o pomoc, protože se cítí zahanbeni,“ dodal.     

V minulosti Japonci tíživou situaci řešili tím, že příbuzné odváděli na odlehlá místa, kde je nechali bez jídla a vody umírat i několik dní. Jedním z takových míst je i mýty opředený les Aokigahara, kam i dnes chodí Japonci ve velkém páchat sebevraždy.

V současném Japonsku se už tak drastické metody nepoužívají. Japonci, kteří neutáhnou péči o seniory, využívají k „ubasute“ nemocnice nebo pobočky místních charitativních organizací, které přebírají starost o postarší na svá bedra.

Některé charity zřizují po celé zemi sběrná místa, kam mohou rodiny  seniory „odložit“ a organizace se pak už sama postará o jeho umístění do některého ze svých zařízení.   

V prefektuře Saitama na ostrově Honšú, kde pracuje Fujita, evidují zhruba 10 bezprizorních seniorů za rok. V celém Japonsku by takových lidí mohly být stovky, odhaduje sociální pracovník.

Při pohledu do demografických statistik je patrné, že se tento trend bude do budoucna spíše prohlubovat než utlumovat. Japonsko se dlouhodobě potýká s nízkou porodností, zatímco stárnoucí obyvatelstvo je stále početnější. V roce 2016 tvořili lidé nad 65 let více než čtvrtinu japonské populace a očekává se, že podíl seniorů se bude i nadále zvyšovat. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek