Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je dítě duševně v pořádku? 6 příznaků, které můžou značit opak

Je dítě duševně v pořádku? 6 příznaků, které můžou značit opak

Rodiče chtějí své děti přirozeně co nejvíc chránit. Pokud se u nich vyskytne zvláštní vyrážka, kašel nebo horečka, okamžitou reakcí rodičů bývá návštěva lékaře. Tyto zjevné nemoci jsou snadno rozpoznatelné, potomky ale můžou ohrožovat i jiná, méně nápadná onemocnění – nějakým druhem duševní nemoci nebo poruchy totiž trpí poměrně hodně dětí. Jak to poznat?

Podle serveru Psychology Today až každé páté dítě trpí nějakou formou emocionální poruchy nebo poruchy chování. Pokud začne mít dítě náhlé problémy ve škole, hádá se s kamarády nebo má nevysvětlitelné výbuchy vzteku, rodiče mnohdy znejistí a neví, co dělat.

Pokud takový problém začnou řešit například s přáteli, často slyší obecné fráze, které je mají ujistit, že z toho dítě „časem vyroste“. Pokud ale tyto problémy přetrvávají delší dobu, kumulují se a nejsou spojené s nějakou těžkou životní situací jako je například rozvod rodičů, je na místě chování dítěte začít řešit s odborníky.

Příznaky, které můžou rodiče upozornit na to, že s jejich ratolestí není vše v pořádku:

  • Dítě má problémy ve škole.

  • U dítěte se projevují časté změny nálad – od extrémně silných výbuchů vzteku až po panický strach.

  • Dítě začne bít nebo šikanovat ostatní.

  • Dítě je nezvykle posedlé svým vzhledem, anebo ho naopak výrazně zanedbává.

  • Dítě se vyhýbá rodině a kamarádům.

  • Dítě není schopné se koncentrovat, chybí mu energie a motivace.

Podle Ann Douglasové je také velmi důležité, aby rodiče naslouchali nejen knihám a psychologům, ale i svým vlastním instinktům. Pokud se totiž prokáže, že jejich potomek má nějaký psychický problém, budou si k němu muset najít svou vlastní cestu.

Právě Ann Douglasová publikovala knihu, která má pomoci rodičům, kteří mají dítě s duševní poruchou nebo nemocí. Sama vychovala čtyři děti, z nichž všechny měly psychický problém. Mohla tak podrobně popsat boj s bipolární poruchou, anorexií nebo Aspergerovým syndromem. Začlenila do textu ale i příběhy jiný rodin a rady dětských psychologů a dalších odborníků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek