Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedinečný pohled do vesnice, kde je Kim Čong-un za boha a která překvapivě není v KLDR

Jedinečný pohled do vesnice, kde je Kim Čong-un za boha a která překvapivě není v KLDR

Severokorejský diktátorský režim má své sympatizanty i na africkém kontinentu. Nejpočetnější komunita žije v Nigérii, kam se vydala reportérka serveru Buzzfeed. Několikatisícihlavému společenství zde šéfuje vysokoškolský učitel Mohamed, jehož víra v ideje kimovské dynastie je stejně neotřesitelná jako tuhý diktátorský režim.  

Ze všech suvenýrů, které posbíral během devíti návštěv Korejské lidově demokratické republiky, si čtyřiapadesátiletý nigerijský vysokoškolský učitel Alhassan Mohamed nejvíce cení medaile „Přátelům Severní Koreje“, kterou má uloženou v nočním stolku u postele.

Upovídaný profesor přírodních věd z Univerzity v Abuje je jedním ze čtyř Afričanů, kteří se oceněním mohou pyšnit a Mohamed je na tuto skutečnost patřičně hrdý. „Jezdím do KLDR dvakrát ročně a vždycky si jednu návštěvu naplánuji na 9. září, protože v tento den slaví výročí nezávislosti,“ řekl obdivovatel severokorejské diktatury reportérce serveru Buzzfeed.

Mohamed patří k té části nigerijského národa, která se nevzdává představy, že přenesení severokorejského politického systému – všeobjímající ideologie čučche, kterou v padesátých letech stvořil zakladatel kimovské dynastie Kim Ir-sen – je klíčem k uvolnění potenciálu nejlidnatějšího národa černého kontinentu.

„Severní Korea je odolná a soběstačná země. Je velmi mírumilovná a tak disciplinovaná. To jsou věci, které nás upoutaly na principech našeho drahocenného státu Severní Koreji,“ vyznal se Mohamed který před šesti lety založil sdružení přátel KLDR.   

Obdiv k severokorejskému režimu chová nigerijský sympatizant nejenom v srdci. Všimnout si ho musí na první pohled každý, kdo ho přijde navštívit do jeho domu v nigerijském hlavním městě Abuji. Byť je Pchjongjang tisíce kilometrů daleko, Muhammad dodržuje severokorejský zákon, který každé domácnosti přikazuje mít na zdi portréty vůdců.

Nejsilnější bylo hnutí vyznavačů čučche v šedesátých letech, kdy se africké země začaly vzpírat kolonialismu. Jejich počet se postupem doby tenčil, stále jsou ale rozptýleni po kontinentu – Muhammad tvrdí, že v každé zemi žijí aspoň dva. Nejvíce jich je v Nigérii, společenství vyznavačů ideologie KLDR zde čítá zhruba dva tisíce členů.  

„Neříkám, že Nigerijci musí být přesně jako Korejci. Jsem hrdý na svojí domorodou kulturu. Ale zdravý rozum přikazuje, že pokud váš soused dělá něco dobrého, měli byste tyto dobré skutečnosti nasávat, a potom se budete mít lépe,“ shrnul Muhammad.