Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jedna z největších odlomených ker v dějinách. 5 věcí, které byste měli o antarktickém ledovci vědět

Od Antarktidy se před pár dny odlomila jedna z největších ker v dějinách. Mnozí automaticky viní člověka a jím způsobené globální oteplování. Skutečně je to však tak jednoduché? Přinášíme pět zásadních odpovědí na nejpalčivější otázky ohledně kusu ledu utrženého od šelfového ledovce Larsen C. 

1. Globální oteplování tentokrát na vině není

Přestože intuice nám tvrdí pravý opak, za odtržení kry není zodpovědné globální oteplování. Podle vědce Martina O´Learyho ze Swansejské univerzity jde o „běžnou“ geografickou událost. „Nejsme si vědomi žádné spojitosti s člověkem zapříčiněným globálním oteplováním,“ říká vědec pro server CNN. „Osobně nevidím žádný důkaz, který by mě přesvědčil o tom, že současné události jsou spojené s klimatickými změnami,“ souhlasí s ním Christopher Shuman z marylandské univerzity.

2. Z každé hypotézy však existuje výjimka

Jiní vědci jsou ale přesvědčeni o opaku. „Všichni, kdo se s ním ztotožňují, jen strkají před skutečností hlavu do ledu,“ tvrdí Eric Rignot z NASA. „Pro mě se jedná o jasný důsledek klimatických změn. Toto není žádný přirozený cyklus, jedná se o reakci systému na teplejší klima,“ dodává. Získat dostatek věrohodných dat k podpoře jakéhokoliv tvrzení je však zásadní problém. Antarktida je vzdálená, studená a obtížně studovatelná oblast – a zatím není například ani známá teplota vzduchu a vody v okolí oddělení masivní kry.

3. Změny klimatu mění Antarktidu

Podle vědců je ale jisté, že globální oteplování mění podobu Antarktidy. Teplota vzduchu zvyšuje teplotu oceánů a to následně přispívá k tání ledovců. To však naštěstí v Antarktidě není tak rychlé, jako v Arktidě, kde se teplota vzduchu zvyšuje dvakrát rychleji, než je průměr na Zemi.

4. Záleží na druhu ledu

Je také třeba rozlišovat druhy ledu, ze kterých jsou ledovce na Antarktidě tvořeny, tvrdí vědci. Když totiž roztaje plovoucí led, hladinu oceánů to paradoxně přímo nezvýší. Tento typ ledovce vědci nazývají ledovci šelfovými a jde o těleso, které se nyní ulomilo. Problém je, že tyto šelfové ledovce často poskytují oporu běžným ledovcům za nimi, jejichž roztání by hladiny oceánů naopak zvýšilo. V krátkodobém horizontu tak plovoucí šelfové ledovce hladinu moří sice nezvýší, v horizontu dlouhodobém již ano.

5. Časovaná bomba

Podle vědců je nicméně jisté, že globální oteplování je časovaná bomba. Mnoha městům u břehů moří a oceánů, Miami, New Yorku, Šanghaji, hrozí opravdu velké komplikace i v případě, že se hladiny oceánů zvýší jen o pár milimetrů. „Rozhodnutí, která nyní přijímáme, budou mít své následky za padesát, sto i dvě stě let,“ tvrdí Kevin Trenberth, výzkumník amerického Národního centra pro klimatický výzkum. „A když nyní vidíme ledovou kru o hmotnosti bilionu tun, jak se odštěpila od kontinentu, tak by to pro nás mělo mít význam,“ dodává.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek