Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jehly místo sladkostí. Narkomani v Las Vegas si pro ně budou chodit k automatu

Jehly místo sladkostí. Narkomani v Las Vegas si pro ně budou chodit k automatu

Moderní technika by měla pomáhat drogově závislým v Las Vegas. Hlavní město hazardu se rozhodlo instalovat automaty, které budou narkomanům vyměňovat použité injekční stříkačky za nové. Chce tak zamezit šíření chorob.

Průzkumy mezi drogově závislými v USA ukázaly alarmující čísla. Šestnáct procent narkomanů ve Spojených státech je infikovaných virem HIV, mezi šedesáti a osmdesáti procenty z nich pak má v těle přítomné protilátky proti hepatitidě typu C, které prokazují, že si daný člověk někdy prošel nákazou touto nemocí.

Las Vegas se tak stane prvním americkým městem, které nainstaluje automaty, díky nimž si drogově závislí budou moct vyměnit použité injekční stříkačky za nové. Podobný systém v minulosti fungoval v Berlíně, kde byl první přístroj spuštěn v roce 1988, dlouhodobě jsou takové automaty v provozu ve Francii, Austrálii nebo Portoriku.

Metropole začne s třemi automaty umístěnými v centrech pro závislé, organizace zabývající se pomocí narkomanům by je ale brzy rády viděly na více místech po celém státě Nevada. Provoz se spustí od května.

Automaty budou vydávat balíčky, jejichž součástí bude dezinfekční ubrousek, krabička, do níž bude možné použitou jehlu umístit, kondomy a pochopitelně pak samotná čistá jehla. Součástí přístroje je koš na použité stříkačky.

Jednou z výhod automatů je zachování anonymity. Lidem bude stačit naťukat na klávesnici přístroje datum narození a své iniciály. Do budoucna se pak uvažuje o automatech, které by distribuovaly naloxon, který je lékem na předávkování opiáty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek