Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jelen lidožrout. V Texasu nachytali vysokou zvěř, jak okusuje lidské kosti

Jelen lidožrout. V Texasu nachytali vysokou zvěř, jak okusuje lidské kosti

Vysoká zvěř, tedy například jeleni či srnci, platila donedávna za roztomilé neškodné býložravce. Fotopast Texaské státní univerzity ale zachytila jelena bílého, jak si pochutnává na rozkládajících se lidských ostatcích.

Desetihektarový pozemek Texaské státní univerzity bývá označován jako Body Farm. Za účelem vědy jsou na něm rozmístěny akademikům věnované lidské mrtvoly, které se zde přirozenou cestou rozkládají.

Díky zkoumání procesu tlení lidských těl pak postupuje kupředu kriminalistika, nové poznatky forenzních vědců z Body Farm přispívají k bližšímu určení doby smrti v případě těl, která policie nalezne až v určitém stadiu rozkladu. Pozemek je posetý nejen tlejícími mrtvolami, ale také fotopastmi, které zachycují reakce zvěře při interakci s pozůstatky člověka.

Tým profesorky Lauren Meckelové díky jedné z nich nedávno učinil pozoruhodný objev. Zachytila totiž vzácného jelena bílého, který ohlodával jednu z mrtvol. Pojem býložravec tak nesedí na vysokou zvěř tak docela, jak zatím biologové soudili.

Do okusování tlejících lidských ostatků se pustila jedna z laní jelena bílého. Nejednalo se přitom o výjimečné chování, fotopasti ji zachytily při oždibování mrtvol opakovaně. Ostatky tehdy ležely na pozemku 182 dní a měkké tkáně z nich ve velké míře obrali supi.

Jeleni a srnci byli občas pozorováni při okusování kostí už v minulosti, dosud se mělo za to, že jde o způsob, jak doplňují vápník. Pozoruhodné ovšem je, že laň zachycená fotopastí, vyhledávala opakovaně jednu konkrétní mrtvolu.

V minulosti byly nastraženými fotografickými přístroji rovněž zaznamenány případy, kdy jeleni vybírali z hnízd ptačí vajíčka, případně sami zakousli nestřežená holátka. S představou vysoké zvěře jako mírumilovného býložravce tak je nejspíš díky moderním technologiím konec.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek