Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jen IQ nestačí. Emoční inteligence pomáhá zvládat situace. Poznáte, jestli ji máte i vy?

Jen IQ nestačí. Emoční inteligence pomáhá zvládat situace. Poznáte, jestli ji máte i vy?

Zatímco o inteligenčním kvocientu (IQ) slyšel v životě snad každý člověk, že existuje kvocient emoční (EQ) stále mnoho lidí netuší. Přitom právě schopnost zacházet s emocemi a spolupracovat se svým okolím může člověku pomoci v osobním rozvoji. Co charakterizuje lidi s vysokým EQ?

Mají velkou emocionální slovní zásobu

Lidé s vysokým EQ znají mnoho výrazů, kterými dovedou naprosto přesně popsat, co právě cítí. Rozumí navíc i tomu, jak se do tohoto stavu dostali. Porozumění vlastním emocím jim podle časopisu TIME usnadňuje práci s nimi a jejich následnou kontrolu.

Zajímají se o lidi

Je vcelku jedno, jestli jste extrovert, nebo introvert. Zájem o lidi byste měli projevovat v obou případech. Zvědavost je produktem empatie a je jedním ze zásadních klíčů k vysokému EQ.

Přijímají změny

Emočně inteligentní lidé se zvládají přizpůsobovat častým změnám ve svých životech. Vědí, že strach ze změny je může ochromit, proto si ho nepřipouštějí.

Znají své silné a slabé stránky

Orientovat se ve vlastních schopnostech je zásadní. Nestačí jen pochopit emoce. Člověk by měl i vědět, kde má slabiny, které může zlepšit a znát také své přednosti, na nichž bude růst osobnosti stavět.

Umí posuzovat lidi

Poznáte, co můžete čekat od člověka, s nímž se právě bavíte? Lidé s vysokým EQ to dokáží. Z toho pak v komunikaci těží. Umí nejen vypozorovat, co se na ně chystá, ale i motivaci lidí chovat se právě tak, jak to ve skutečnosti dělají.

Je obtížné je urazit

Naštvat emočně inteligentního člověka není snadné. Jsou sebevědomí a vnímaví. Často dokonce vyhledávají situace, kdy si mohou dělat legraci sami ze sebe nebo se vtípkům na vlastní osobu alespoň zasmát. Umí poznat rozdíl mezi zábavou a urážkou.

Umí říkat ne

Ne je důležité slovo ve slovníku těchto lidí. Přesně vědí, kdy vhodně odmítnout nějakou žádost. Lidé, kteří odmítat druhé nedokáží, často podléhají stresovým situacím a zažívají syndrom vyhoření.

Učí se z chyb

Člověk je tvor omylný. Chybuje každý. Vysoké EQ ale znamená také to, že se jeho držitelé umí z vlastních chyb poučit. Dokáží je přejít, ale nezapomínají na ně. Naopak. Najdou jádro problému a podruhé už danou věc udělají lépe.

Rozdávají nezištně

Pro emočně inteligentní lidi není problém někoho obdarovat jen tak. Aniž by čekali, že dostanou něco na oplátku. Tím dělají na své okolí velký dojem a budují silné vztahy s ostatními.

Neznají zášť

Zášť způsobuje stres. A stres vede k srdečním chorobám či vysokému krevnímu tlaku. Vyvarovat se zášti znamená větší šanci se těmto problémům vyvarovat.

Umí udržet na uzdě špatné lidi

Komunikace s lidmi není jednoduchá. Někteří vám umí život pořádně otrávit. Vysoké EQ však jeho držitele předurčuje k tomu, aby kontakt s těmito osobami zvládal, nenechal se vykolejit a jejich slova si nepřipouštěl příliš k tělu.

Nebaží po dokonalosti

Lidská dokonalost je chiméra, která neexistuje. Tito lidé to vědí. Netouží po ní. Uvědomují si, že pokud by toužili po dokonalosti, budou věčně skleslí, že se jim jejich úkol nedaří splnit.

Oceňují, co mají

Není to jen falešná skromnost a přetvářka. Spokojit se s tím, co už mám, může být základem k dalšímu rozvoji. Navíc to opět pomáhá lidskému zdraví, neboť dobrá nálada odbourává stresový hormon kortizol.

Umí se odpojit

Zkoušeli jste někdy žít chvíli bez internetu? Přestat kontrolovat facebook, twitter nebo e-mail a věnovat se skutečnému světu? Vyzkoušejte to. Uvidíte, že se budete hned cítit o dost lépe.

Omezují kofein

Že kofein nemá na lidský organismus moc dobré účinky, to není žádná novinka. Emočně inteligentní lidé ho proto příliš nekonzumují. Nadměrné množství kofeinu totiž zvyšuje hladinu adrenalinu, který nutí člověka bojovat, nebo naopak utíkat. To se může hodit třeba při setkání s medvědem, během vyřizování e-mailů to oceníte méně.

Mají dostatek spánku

Spánek mozek nabíjí. Pomáhá utřídit si zážitky, myšlenky a nově získané znalosti. Jedinci s vysokým EQ vědí, že pokud nejsou dostatečně vyspalí, jejich sebeovládání a pozornost je podstatně slabší.

Snaží se vyvarovat negativnímu myšlení

Negativní myšlenky nejsou zrovna produktivním způsobem trávení času. Většinou se nezakládají na faktech. Emočně inteligentní lidé je umí potlačit a svou mysl nasměrovat k pozitivnímu vnímání skutečnosti.

Nenechají si nic diktovat

Člověk s vysokým EQ nezakládá své štěstí na dojmech druhých lidí. Uvědomuje si, že v takovém případě už by nebyl sám sobě pánem a jen se přizpůsoboval vnímání ostatních. Vlastní hodnoty si tvoří sám a také podle nich jedná. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek