Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jezdíte do práce na kole? Možná vám to zachrání život, zjistili vědci

Jezdíte do práce na kole? Možná vám to zachrání život, zjistili vědci

Přemoci se a vyrazit ráno do zaměstnání na kole je pro řadu lidí stále nemyslitelné nebo prostě nemožné. Pro ty kdo váhají mají vědci poměrně zásadní zprávu. Kromě očividných benefitů, jako je třeba fakt, že vás pohyb udrží víc fit, má jízda na kole i další dopad na zdraví. Podle expertů výrazně snižuje riziko rakoviny a nemocí srdce, informuje BBC.

Vědci zkoumali 250 tisíc lidí, kteří denně chodí do práce pěšky, jezdí na kole, veřejnou dopravou nebo autem, píše BBC. Z této skupiny asi 2 400 lidí během let zemřelo. 3 700 skončilo s rakovinou a 1 100 mělo problémy se srdcem. 

A ukázalo se, že pravidelné dojíždění do zaměstnání na kole má následující benefity: snížilo výskyt rakoviny až o 45 procent a onemocnění srdce s velmi podobnou úspěšností. Vědci navíc poznamenávají zajímavou skutečnost: jakmile se cyklistika stane součástí života, člověk už se do ní nemusí nutit, jako je to třeba u návštěvy posilovny. 

Cyklisté najeli v průměru 48 kilometrů za týden. Čím víc toho urazili, tím větší vliv měla aktivita na jejich zdraví. Předčilo to i efekt, který přináší pravidelná chůze. Ta se podle odborníků srovnatelně pozitivně projevuje až když člověk denně chodí 10 a více kilometrů. 

Závěry studie napovídají, že člověk nemusí běhat maraton nebo chodit na hodiny do posilovny. Stačí zapojit do denního režimu nějakou aktivitu, která člověku trochu rozpumpuje krev. Může se jednat o cyklistiku ale stejně tak je lepší třeba i obyčejná domácí práce, než nulový pohyb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek